" /> Dyskusje ogólne :: Sprawozdanie z pracy bieżącej Zarządu Stowarzyszenia SW
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawozdanie z pracy bieżącej Zarządu Stowarzyszenia SW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lazarowicz
Site Admin


Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 59

PostWysłany: Wto Sty 26, 2010 5:25 pm    Temat postu: Sprawozdanie z pracy bieżącej Zarządu Stowarzyszenia SW Odpowiedz z cytatem

Wrocław, dnia 25.01.2010

Sprawozdanie z pracy bieżącej Zarządu Stowarzyszenia SW

Kilku naszych kolegów, którzy wystąpili ze Stowarzyszenia SW, postawiło nam publicznie zarzut braku aktywności. Szanując ich decyzję, postanowiliśmy podać listę spraw, którymi zajmowaliśmy się od naszego wyboru na Walnym Zjeździe Stowarzyszenia 26 września ub. r.
Zarząd Stowarzyszenia SW odbył dwa zebrania (w październiku i grudniu ub. r.), kolejne spotkanie będzie w drugiej połowie lutego. Realizowaliśmy i prowadzimy następujące sprawy:
1. Dystrybucję sukcesywnie ulepszanych i modyfikowanych wystaw szkolnych
• Wystawa o rtm. W. Pileckim,
• Wystawa SW + dodatek Poznań,
• Opracowanie wystawy na temat Kresów,
• Pomoc w tworzeniu wystawy SW w USA,
• Pomoc w tworzeniu wystawy nt. Jana Pawła II w USA.
Wystawy te były otwierane m.in. w szkołach Wrocławia, Świebodzic, Siedlc, Poznania, Pszczelej Woli, co wymagało zaangażowania Zarządu, wielu członków naszego Stowarzyszenia i osób życzliwych. We wszystkie sprawy związane z wystawami ogrom wysiłku i czasu włożyła Dorota Serwadczak.
2. Dużo czasu i wysiłku zabiera Zarządowi pilotowanie i organizowanie prac projektowych, uzgodnień i koncepcji uruchomienia centralnej siedziby Stowarzyszenia we Wrocławiu, róg Rynku i ul. Oławskiej (podziemie wymagające przebudowy i adaptacji). Uruchomienie obiektu jako siedziby Stowarzyszenia SW (obecnie obiekt ma funkcję piwnicy bez prawa przebywania tam większej ilości osób, a także świadczenia w nim pracy etatowej) wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków oraz uzyskania odstępstwa w zakresie bezpieczenstwa przecivvpożarowego oraz od Sanepidu. Planujemy złożyć pozwolenie na budowę w połowie lutego 2010 r., a przebudowę zakończyć do połowy bieżącego roku. Nieocenione jest tu zaangażowanie D. Serwadczak i A. Kapały.
3. Rozpoczęto działania nad projektem „Fundrasing” – pozyskiwanie funduszy poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych oraz firm i instytucji.
4. Zarząd zaangażował się w obchody 25 rocznicy zawiązania Międzyszkolnego Komitetu Oporu – jednej z najpoważniejszych podziemnych struktur młodzieżowych wspierających działalność SW w latach 80. Chodzi o firmowanie tych obchodów, o pomoc w planowaniu i współdziałaniu z organizatorami. W tym celu został złożony przez Stowarzyszenie SW wniosek o dofinansowanie obchodów przez Gminę Wrocław – przyznano dofinansowanie w kwocie 20.000,00 zł.
5. Wspieraliśmy środkami finansowymi i obecnością lokalne rocznicowe inicjatywy członków naszego Stowarzyszenia m.in.: konkurs na plakat w Rzeszowie, spotkanie w Żyrardowie i w Aninie (13.12.2009). Niektóre z tych inicjatyw były wspomagane przez Narodowe Centrum Kultury, Kancelarie Prezydenta RP, za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia i przy zaangażowaniu jego członków.
6. Pośredniczyliśmy w wynajmie siedziby dla Stowarzyszenia w Lubinie.
7. Współdziałaliśmy przy projektowaniu, prototypie i wdrażaniu wykonania Krzyża SW (dla żyjących i zmarłych członków SW). Prace te są w toku, wymagają fachowego oraz symbolicznego nadzoru i finansowego wsparcia.
8. Jako Zarząd pilotujemy sprawę rent specjalnych dla kilkunastu osób ze środowiska SW, zasłużonych i będących w potrzebie. Jedna renta została już przyznana.
9. Uczestniczymy w rozmowach z Urzędem Miasta Wrocławia w sprawie ufundowania tablic publicznych dla upamiętnienia dwóch szczególnie zasłużonych członków SW: śp. Jana Pawłowskiego i śp. Jacentego Lipińskiego.
10. Współpracujemy z IPN w pracach nad Encyklopedią Solidarności.
11. Złożyliśmy do wrocławskich liceów ofertę edukacyjną dla młodzieży. W okresie związanym z rocznicą Grudnia ’81 Prezes Zarządu miał kilka spotkań z uczniami we Wrocławiu oraz spotkanie ze studenckim kołem naukowym na Uniwersytecie Poznańskim im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
12. Prezes Kornel Morawiecki uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą (wspólnie z ks. St. Orzechowskim i prof. R. Legutką) w Świdnicy, w promocji książki o SW w Poznaniu, w sesji na temat prasy niezależnej w Szczecinie, w promocji wydawnictwa encyklopedycznego w Gdyni, w dekoracji zwycięzców konkursu plakatowego w Rzeszowie.
13. Współpraca przy powstawaniu filmv ku czci śp. Macieja Frankiewicza „Wolni i Solidarni”, w czym szczególnie uczestniczył Szymon Jabłoński.
14. Kornel Morawiecki wystosował odnotowany przez „Rzeczpospolitą” i szeroko rozesłany tekst w obronie IPN, zagrożonego planowaną przez PO zmianą ustawy o IPN (po pierwszym czytaniu w Sejmie RP).
15. Zarząd podjął decyzję w kontrowersyjnej sprawie składek członkowskich oraz w sprawie sposobu realizacji wymaganych przez Statut procedur lustracyjnych. Odpowiednie listy wyślemy do wszystkich członków po trwającej konsultacji z IPN odnośnych formularzy i procedur.
16. Współdziałamy z kolegami z Trójmiasta w organizacji obchodów 25-lecia SW na tamtym terenie. Wyprodukowanie wystawy wewnętrznej zaprojektowanej przez kolegów z Trójmiasta oraz pomoc w wydobyciu z IPN-u wystawy plenerowej SW. Wystąpiliśmy jako Stowarzyszenie do Prezydenta RP o odznaczenia dla ok. 40 osób z Wybrzeża orderami państwowymi.

Powyższe sprawy albo załatwiliśmy, albo załatwiamy. W projekty związane z pozyskiwaniem funduszy i rozliczenia w Stowarzyszeniu wyjątkowo wiele pracy włożył Andrzej Kapała. Kilka inicjatyw, w których uczestniczyliśmy, nie powiodło się.
a) Nie z naszej winy nie doszedł do skutku mecz piłki nożnej Parlament RP-SW, w co organizacyjnie i finansowo zaangażowali się nasi członkowie z Warszawy, a specjalnie Marcin Muraszko.
b) Nie zrealizowaliśmy planowanej wspólnie z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” projekcji filmv G. Brauna o W. Jaruzelskim.
c) Nasze dotychczasowe starania i rozmowy z reż. R. Bugajskim o realizacji filmu pełnometrażowego o SW wydają się być stracone.

Tak w dużym skrócie wyglądała i wygląda praca nowego Zarządu w czasie czterech miesięcy od naszego powołania. Mamy poczucie dobrze wypełnionego obowiązku na rzecz Stowarzyszenia, dlatego pretensje kolegów, którzy opuścili nasze szeregi uważamy za krzywdzące.

Zawsze otwarty na krytykę i rady Zarząd Stowarzyszenia SW.

Kornel Morawiecki – Prezes Zarządu
Dorota Serwadczak – Członek Zarządu
Szymon Jabłoński – Członek Zarządu
Andrzej Kapała – Członek Zarządu
Marcin Muraszko – Członek Zarządu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Sty 26, 2010 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Koledzy

Powody mojej rezygnacji są dostępne.

http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt8545.html?postdays=0&postorder=asc&start=0

Nie domagałam się sprawozdań z działalności, aczkolwiek takie powinny być prowadzone na bieżąco i od początku istnienia SSW oraz dostępne dla wszystkich, podobnie jak skład osobowy wszystkich członków.

Dzisiaj po raz pierwszy dowiedziałam się, że SSW współpracuje z IPN w pracach nad Encyklopedią Solidarności.
Na tym forum od dawna różne osoby zamieszczają swoje wątpliwości, co do treści i kształtu tego projektu i ze zdziwieniem stwierdzam, że z Wrocławia nikt ich nie ma. Niedawno temu był w Rzeszowie Dariusz Olszewski, który również opowiadał o nieścisłościach w swoim biogramie i pominięciu ważnych treści. Jego prośby o poprawienie nie skutkowały, choć prosił o to autora hasła.
Na Walnym Zebraniu SSW we wrześniu ubiegłego roku poruszałam ten temat, lecz Pan Artur Adamski próbował przekonywać, że Mirosława Lątkowska i Włodzimierz Domagalski to nasi dawni działacze i to powinno wystarczyć, ąby uznać ES za dzieło wiarygodne, z czym publicznie się nie zgodziłam. Działaczem SW był także Grzegorz Schetyna i jeszcze kilka osób, które uczestniczą w życiu politycznym naszej Ojczyzny rozdziobując Ją na drobne.
Oświadczam wobec powyższego, z całym szacunkiem dla wielu osób działających na rzecz niepodległości Polski, że taka działalność SSW bez konsultacji z całym środowiskiem w tak ważnych sprawach, jest następnym powodem, który utwierdza mnie w przekonaniu, że podjęłam słuszną decyzję.Krystyna Szkutnik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Sro Sty 27, 2010 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno nie zgodzić się z Krystyną odnośnie encyklopedii. Moje sprostowanie niektórych - mówiąc choćby w skutek zniecierpliwienia dosadnie - kompletnych bzdur na mój temat czeka już ponad rok. Opracowanych m.in. przeze mnie rok temu biogramów nadal nie ma. Szkoda wręcz czasu na wymienianie usterek ES.
Dla mnie to sprawozdanie to takie "wszystko i nic". Brak tu najważniejszych spraw, związanych z sensem oraz klimatem naszej działalności. Brak ustosunkowania się do tego, że czołowe postaci SW odchodzą z SSW. Nie brak za to przeinaczeń. Zarząd bierze za swój sukces rozesłanie do szkół propozycji spotkań edukacyjnych. Z inicjatywą taką wyszedłem (sporo w tym inspiracji Romualda Lazarowicza )niemal rok temu. Przygotowałem propozycje merytoryczne. Miały je szkoły otrzymać w najodpowiedniejszym okresie - ok. 20 sierpnia. Wtedy przystępuje się do planów na rok kolejny. Nie wiem czy po piątym czy piętnastym moim monicie, chyba abym się wreszcie odczepił, z miesiąc temu (może półtora) wreszcie to rozesłano. Skoro jednym z głównych naszych celów jest walka o prawdę - chyba to zobowiązuje Zarząd do bardziej prawdziwych, niekoniecznie przy tym pięknie wyglądających, sprawozdań. Mamy przy tym monstrualnie rozbudowaną Komisję Rewizyjną. Dlaczego ona nie kontroluje zgodności działań Zarządu ze statutem choćby poprzez ustosunkowanie się do sprawozdania ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 8:14 pm    Temat postu: Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia SW - Oddział W-wa Odpowiedz z cytatem

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Solidarność Walcząca – Oddział Warszawa.
(lipiec – grudzień 2009 r.)

1.Wykupienie i utrzymywanie domen:
- solidarni.waw.pl
- solidarnosc-walczaca.pl
- solidarnoscwalczaca.pl
- solidarnosc-walczaca.waw.pl

2.Wykupienie i utrzymywanie profesjonalnego serwera na domenie http://www.solidarni.waw.pl
Strona zawiera przede wszystkim informacje na temat historii Solidarności Walczącej. Znaczna część materiałów dotyczy historii Polski, w szczególności zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Celem prowadzenia strony jest upowszechnianie wiedzy historycznej.

3. Okazjonalnie wydajemy pismo Alternatywa (w l. 80 była pismem SW Oddział Warszawa; ukazywała się do 1990 r.), które jest rozsyłane drogą elektroniczną w postaci pliku PDF, początkowo do 2 tys., obecnie do 4 tys. osób. Wybrane numery drukujemy. Do tej pory wydaliśmy:
- Zanim wybiła godzina „W” (3,5 tys. egz. rozdaliśmy 1 sierpnia przed Muzeum Powstania Warszawskiego i przed bramą cmentarza na Powązkach)
- W obliczu dwóch totalitaryzmów
- Polskie Pastwo Podziemne.
- Ostatni „Żołnierz Wyklęty”.
- Ks. Jerzy Popiełuszko ( 1,5 tys. egz. rozdaliśmy przed kościołem św. St. Kostki 19 października przed uroczystościami z okazji 25. rocznicy porwania ks. J. Popiełuszki)
- 11 Listopada – mamy niepodległość. Orlęta Lwowskie ( 3 tys. egz. rozdaliśmy 11 listopada na Pl. Piłsudskiego oraz w Domu Spotkań z Historią w czasie trwania Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich)
- Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta (numer wyłożony w czasie wieczornicy w Aninie 12 grudnia, rozdawany w czasie demonstracji przed domem W. Jaruzelskiego, 13 grudnia na Pl. Zamkowym w czasie rekonstrukcji demonstracji z okresu stanu wojennego, wyłożony w Domu Spotkań z Historią).
- Narodziny agentury.
Po każdej wysyłce wzrasta ilość odwiedzin na naszej stronie internetowej; znaczący wzrost odnotowujemy po rozprowadzeniu numerów w wersji papierowej.
Kilka numerów zostało zamieszczonych na serwisach internetowych, m. in.: w Kanadzie, Niemczech, Australii.
Dwukrotnie za przesłane numery otrzymaliśmy podziękowania z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

4.Udzieliliśmy poparcia komitetowi 39.09. Wspólnie wzięliśmy udział w proteście przeciwko wizycie 1 września prezydenta Putina.
5.17 września - złożyliśmy wieniec od SW – Oddział Warszawa pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
6.Wydrukowaliśmy Alternatywę z treścią Listu Otwartego Piotra Hlebowicza do Rządzących. 500 egz. zostało rozdanych w czasie Kongresu W drodze do wolności – Opozycja w Polsce w latach 70-tych; list został też wrzucony do skrzynek pocztowych posłów w budynku Sejmu,
7.Byliśmy współorganizatorem spotkania promującego najnowszą książkę Wojciecha Sumlińskiego o zabójcach ks. J. Popiełuszki. W spotkaniu wziął również udział ks. Stanisław Małkowski.

Sprawozdanie nie obejmuje licznych apeli i petycji jakie podpisaliśmy w ważnych dla naszego Kraju sprawach.

Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich.
Wszyscy członkowie Stowarzyszenia urodzeni przed 1972 r. złożyli wnioski o przeprowadzenie w swojej sprawie kwerendy w zasobach IPN (bez specjalnych konsultacji z Instytutem odnośnie formularzy i procedur). Skany udostępnionych dokumentów będą sukcesywnie zamieszczane na naszej stronie internetowej.

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group