Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

100 LAT: Z polityką jestem na bieżąco

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 7:13 pm    Temat postu: 100 LAT: Z polityką jestem na bieżąco Odpowiedz z cytatem

100 LAT: Z polityką jestem na bieżąco
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100206/JAROSLAW/971818627

Pani Antonina ma 8 wnuków, 19 prawnuków i 3 praprawnuków. Pomimo wieku sama szyje, haftuje i nawleka igłę. - Młodym się wydaje, że stary człowiek mniej rozumie, a ja lepiej wiem, co się dzieje w świecie niż niejeden z nich.



-mCzasem potrzebuję pomocy św. Antoniego do nawleczenia igły – mówi Antonina Marciak.

(FOT. ROMAN KIJANKA)



Szczególnie interesuje mnie polityka, tu jestem na bieżąco – zapewnia Antonina Marciak z Łowiec. Chociaż kobieta skończyła w styczniu sto lat sama potrafi o siebie zadbać.

Upiorę swoje rzeczy, lubię szyć i haftować. Sama sobie radzę, tylko czasem do nawlekania igły proszę o pomoc św. Antoniego i wtedy się udaje – opowiada stulatka. Dzień zaczyna od kawy. Pije ją z mlekiem. Potem sprawdzenie aktualności.

Trzy wojny przeżyłam

Mówiąc o trzech wojnach ma na myśli dwie światowe i stan wojenny.

– Ojciec poszedł na pierwszą wojnę i już nie wrócił. Męża zamordowali w 1943 r. we Lwowie. Miałam wtedy 33 lata. Stan wojenny przeżyłam na Śląsku. Pamiętam, jak na wigilię nie było pasterki – wspomina stulatka.

Filozoficzne spojrzenie

Antonina Marciak z rezerwą podchodzi do swego wieku.

– We śnie się żyje inaczej, tego czasu nie liczę. Wtedy się nie grzeszy, chociaż, czasem są sny, że można... – uśmiecha się stulatka. – Kilka lat temu był u mnie ksiądz z ostatnim namaszczeniem, a ja daję sobie radę do teraz – dodaje stulatka.

Dwoje dzieci już odeszło

Syn jubilatki ma 73 lata. Dwoje dzieci już umarło.

– Matce dzieci nigdy nie umierają. Odchodzą, ale zostają w sercu – mówi z rozrzewnieniem stulatka.

Pani Antonina ma 8 wnuków, 19 prawnuków i 3 praprawnuków. Czasy wojen spędziła we Lwowie, potem przez 40 przebywała na Śląsku. Teraz mieszka u wnuka w Łowcach.

– Sto lat upłynęło bardzo szybko. Zaczęłam drugą setkę. Cieszę się, że jestem sprawna i mam nadzieję, że tak zostanie – mówi stulatka.

ŹRÓDŁO INFORMACJI:
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100206/JAROSLAW/971818627
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum