" /> Dyskusje ogólne :: Sąd: były sędzia TK "kłamcą lustracyjnym"
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sąd: były sędzia TK "kłamcą lustracyjnym"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 8:36 am    Temat postu: Sąd: były sędzia TK "kłamcą lustracyjnym" Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1758&Itemid=76

"IPN znalazł kolejnego "konstytucyjnego" kłamcę lustracyjnego
Drukuj Email
Redaktor: konik
13.02.2010.

IPN chce, by sąd uznał za "kłamcę lustracyjnego" prof. Stanisława Pawelę, sędziego Trybunału Konstytucyjnego z lat 80. Według IPN zataił on, że wykładał w Akademii Spraw Wewnętrznych. Sam Pawela mówi, że niczego nie zataił.

Sąd Okręgowy w Warszawie wobec zawiłości sprawy odroczył wyrok do 15 lutego.

Pion lustracyjny IPN wniósł o uznanie oświadczenia lustracyjnego 82-letniego Paweli za nieprawdziwe i wymierzenie mu za to 3-letniego zakazu pełnienia funkcji publicznych. On sam zaprzecza, by złożył nieprawdziwe oświadczenie. W 2008 r. napisał w nim, że nie miał związków z organami bezpieczeństwa PRL, choć w drugiej części oświadczenia dopisał, że w latach 1973-1989 jako pracownik kontraktowy wykładał prawo w ASW w Warszawie (akademia kształciła m.in. kadry peerelowskiej bezpieki).
W 2009 r. pion lustracyjny IPN wniósł do sądu o lustrację Paweli, podkreślając, że ASW jest organem bezpieczeństwa PRL. Według biogramu Paweli na stronach TK (sędziego TK w latach 1985-1989), był on wykładowcą ASW od 1973 r. do 1989 r.

Jak mówiła w sądzie prok. IPN Aneta Rafałko, ustawa lustracyjna jednoznacznie nakazuje ujawnianie każdej pracy w ASW. Podkreśliła, że liczy się to, co dana osoba napisała w tzw. części "A" oświadczenia, zaprzeczając swym związkom z organami bezpieczeństwa PRL, a część "B" wypełnia tylko ten, kto przyznaje się do tych związków. Tymczasem Pawela w części "A" zaprzeczył, a w części "B" napisał, że wykładał w ASW.

Pawela powiedział sądowi, że nie chciał niczego zataić, skoro w części "B" dopisał, iż był pracownikiem kontraktowym ASW. Przyznał, że jest sprzeczność między częścią "A" jego oświadczenia a częścią "B", choć "nie powinno jej być". Dodał, że z nikim nie konsultował się, jak wypełnić oświadczenie. - Wtedy może bym uniknął tej sytuacji. Dziś w części +A+ napisałbym, że pracowałem w ASW; wówczas myślałem, że to co robiłem, nie było pracą w organach bezpieczeństwa PRL, co rozumiem jako działania operacyjne szkodliwe dla obywateli - dodał.

Lustrowany oświadczył też, że nie był etatowym pracownikiem MSW, a w ASW nie miał nic wspólnego z pracą operacyjną. Nie działał też przeciw opozycji, a jedynie prowadził tam, jak wielu znanych prawników, wykłady z prawa karnego - takie same jak na innych uczelniach. - Przez te wykłady kształtowałem praworządne postawy słuchaczy, wśród których byli też sędziowie i prokuratorzy - oświadczył. Dodał, że nie prowadziłby ich, gdyby wiedział, że ASW to organ bezpieczeństwa państwa według dzisiejszej ustawy lustracyjnej.

- To tylko linia obrony, która ma uzasadnić takie a nie inne oświadczenie - mówiła prok. Rafałko. Wniosła o uznanie przez sąd jego oświadczenia za nieprawdziwe.

O stwierdzenie jego prawdziwości wnosił obrońca Paweli mec. Wojciech Tomczyk. - Ono nie spełnia wymogów formalnych, ale niczego nie ukrywa - dodał. Jego zdaniem wypełniając oświadczenie, Pawela mógł działać w wyniku błędu. Adwokat dodał, że zatrudniono go w ASW na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym jako nauczyciela akademickiego i nie można go zrównywać z esbekami prześladującymi opozycję.

Osoba uznana prawomocnie przez sądy za "kłamcę lustracyjnego" nie może przez okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych; traci też przywileje emerytalne wynikające z sędziowskiego stanu spoczynku (Pawela pobiera ok. 7 tys. takiego świadczenia).

Pawela w 1954 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był sędzią od 1952 r. Od 1972 r. do 1981 r. był prezesem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W latach 1972-1985 i w 1990 r. był sędzią Sądu Najwyższego, a w latach 1982-1986 zastępcą członka Trybunału Stanu. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu i Administracji oraz w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie. Był członkiem komisji kodyfikacyjnych opracowujących projekty prawa karnego w 1969 r. i w 1997 r.

W grudniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sędzia TK prof. Mirosław Wyrzykowski nie jest "kłamcą lustracyjnym". IPN zarzucał mu zatajenie, że w latach 70. wykładał w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW w Legionowie. Wyrzykowski uważał - co podzielił sąd - że ustawa lustracyjna nie nakazuje wykazywania tego faktu w oświadczeniu lustracyjnym, bo szkoły tej nie ma w ustawowym spisie organów bezpieczeństwa PRL (choć od 1989 r. była ona w strukturach ASW). IPN apeluje.

Casus Wyrzykowskiego jest identyczny jak sprawa posła Demokratycznego Koła Poselskiego prof. Mariana Filara, który także nie napisał w oświadczeniu, że wykładał na tej uczelni. Sąd prawomocnie oczyścił już Filara z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego", podzielając jego argumentację - taką samą, jak Wyrzykowskiego.
onet.pl "


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Wto Lut 16, 2010 10:13 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 17 Cze 2021
Posty: 123

PostWysłany: Czw Cze 17, 2021 10:02 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,434272_Sad__byly_sedzia_TK__klamca_lustracyjnym_.html

"Sąd: były sędzia TK "kłamcą lustracyjnym"
guu 15-02-2010, ostatnia aktualizacja 15-02-2010 16:32

Prof. Stanisław Pawela, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego z lat 80., został uznany za "kłamcę lustracyjnego". Obrona zapowiada apelację - jej zdaniem nie zataił on, że był wykładowcą Akademii Spraw Wewnętrznych.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał na wniosek pionu lustracyjnego IPN, że oświadczenie lustracyjne 82-letniego Paweli jest nieprawdziwe i wymierzył mu za to 3-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Sąd podzielił opinię IPN, że zataił on, iż był wykładowcą ASW (która kształciła m.in. kadry peerelowskiej bezpieki).

Pawela (sędzia TK z lat 1985-1989) twierdził, że niczego nie zataił. W oświadczeniu napisał, że nie miał związków z organami bezpieczeństwa PRL, choć w drugiej części oświadczenia dopisał, że w latach 1973-1989 jako pracownik kontraktowy wykładał prawo na ASW.

Jak mówiła prok. IPN Aneta Rafałko, ustawa lustracyjna nakazuje ujawnianie każdej pracy w ASW. Podkreśliła, że liczy się to, co dana osoba napisała w tzw. części "A" oświadczenia, zaprzeczając swym związkom z organami bezpieczeństwa PRL, a część "B" wypełnia tylko ten, kto przyznaje się do tych związków. Tymczasem Pawela w części "A" zaprzeczył, a w części "B" napisał, że wykładał w ASW.

Pawela mówił sądowi, że nie chciał niczego zataić, skoro w części "B" dopisał, iż był pracownikiem kontraktowym ASW. Dodał, że z nikim nie konsultował się, jak wypełnić oświadczenie. - Wtedy może bym uniknął tej sytuacji. Dziś w części 'A' napisałbym, że pracowałem w ASW. Wówczas myślałem, że to co robiłem, nie było pracą w organach bezpieczeństwa PRL, co rozumiem jako działania operacyjne szkodliwe dla obywateli - dodał.

Lustrowany oświadczył też, że nie był etatowym pracownikiem MSW, a w ASW nie miała nic wspólnego z pracą operacyjną. Nie działał też przeciw opozycji, a jedynie prowadził tam, jak wielu znanych prawników, wykłady z prawa karnego - takie same jak na innych uczelniach. - Przez te wykłady kształtowałem praworządne postawy słuchaczy, wśród których byli też sędziowie i prokuratorzy - oświadczył. Dodał, że nie prowadziłby ich, gdyby wiedział, że ASW to organ bezpieczeństwa państwa według dzisiejszej ustawy lustracyjnej.

O stwierdzenie prawdziwości oświadczenia wnosił obrońca Paweli mec. Wojciech Tomczyk. - Ono nie spełnia wymogów formalnych, ale niczego nie ukrywa - dodał. Jego zdaniem Pawela mógł działać w wyniku błędu. Adwokat dodał, że zatrudniono go w ASW na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym jako nauczyciela akademickiego i nie można go zrównywać z esbekami prześladującymi opozycję.

Sąd uznał, że fakt pracy trzeba podawać w części "A", bo tylko ona podlega ujawnieniu publicznie, np. przy kandydowaniu kogoś na posła czy senatora.

Sąd wykluczył, by Pawela działał w wyniku błędu, bo jest osobą "o głębokiej wiedzy prawniczej", a ASW jest wymieniona wprost jako organ bezpieczeństwa PRL w ustawie lustracyjnej. - Ustawa nie różnicuje pracy w tych organach - mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Alina Sobczak-Barańska. Sąd przyznał, że rozumie argument, iż lustrowany nie chciał być zrównany z esbekami, ale podkreślił, że konieczna była "prawidłowa analiza ustawy" przez niego.

Pawela zapowiedział apelację, powtarzając, że niczego nie zataił. - Nie może być kłamcą ktoś, kto ujawnił swą pracę - dodał mec. Tomczyk. Jego zdaniem, nie powinno mieć znaczenia, w której części oświadczenia to nastąpiło.

Osoba uznana prawomocnie przez sądy za "kłamcę lustracyjnego" nie może na okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych; traci też przywileje emerytalne wynikające z sędziowskiego stanu spoczynku (Pawela pobiera około 7 tys. takiego świadczenia). Pawela w 1954 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był sędzią od 1952 roku. Od 1972 roku do 1981 roku był prezesem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W latach 1972-1985 i w 1990 roku był sędzią Sądu Najwyższego, a w latach 1982-1986 zastępcą członka Trybunału Stanu. Był członkiem komisji kodyfikacyjnych opracowujących projekty prawa karnego w 1969 roku i w 1997 roku.
PAP "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 6:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,435773_Sedzia_TK_w_spoczynku_klamca_lustracyjnym.html

"Sędzia TK w spoczynku kłamcą lustracyjnym
ceg 18-02-2010, ostatnia aktualizacja 18-02-2010 03:36

Stanisław Pawela został skazany za kłamstwo lustracyjne. IPN chciał go jeszcze postawić przed sądem za orzekanie w stanie wojennym

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie 12 lutego, ale dopiero wczoraj podano ten fakt do publicznej wiadomości.

Stanisław Pawela, który od kilku lat jest sędzią w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego, składając swoje oświadczenie lustracyjne, zataił fakt, że pracował dla Akademii Spraw Wewnętrznych. Uczelnia ta kształciła między innymi funkcjonariuszy peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa. Zgodnie z ustawą lustracyjną w oświadczeniu należało podać fakt pracy na tej akademii.

Orzeczenie sądu w praktyce ma znaczenie tylko symboliczne. Oznacza, że Pawela nie będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Ponieważ ma 81 lat, możliwość, że będzie się ubiegał o mandat posła, senatora czy radnego jest jednak czysto teoretyczna.

Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej chciał postawić Pawelę przed sądem także za jego działalność w czasie stanu wojennego.

Po 13 grudnia 1981 roku Stanisław Pawela był sędzią w Sądzie Odwoławczym i utrzymywał w mocy wyroki sądów niższej instancji wydawane na podstawie dekretu o stanie wojennym. Przestępstwo – zdaniem śledczych IPN – polegało na tym, że były to wyroki za czyny popełnione w czasie, gdy ów dekret formalnie jeszcze nie obowiązywał.

Prokuratorzy Instytutu wystąpili o uchylenie Paweli immunitetu sędziowskiego. Pod koniec ubiegłego roku nie zgodził się jednak na to Trybunał Konstytucyjny."

Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.13grudnia81.pl/sip/index.php?opt=1&n=P

# Pawela S., Sąd Najwyższy - Izba Karna - Warszawa
http://www.13grudnia81.pl/sip/index.php?opt=1&n=P&idS=250
# Pawela St., Sąd Najwyższy - Izba Karna - Warszawa
http://www.13grudnia81.pl/sip/index.php?opt=1&n=P&idS=3363
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Forumoteka.pl to jedna z najstarszych platform oferująca bezpłatne fora dyskusyjne. Do tej pory założono na niej blisko 700 for, na których znajduje się ponad 60 tys. tematów. Użytkownicy napisali tutaj już blisko milion postów! Tym samym platforma jest znakomitym miejscem m.in. do wyrażania swoich opinii czy też stała się narzędziem do marketing szeptany.

Przeczytaj najnowsze artykuły:

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #6

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #5

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #4Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group