" /> Dyskusje ogólne :: Komunikat AGL nr 6 z prac nad ustawą lustracyjną
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Komunikat AGL nr 6 z prac nad ustawą lustracyjną

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Wrz 24, 2006 1:24 pm    Temat postu: Komunikat AGL nr 6 z prac nad ustawą lustracyjną Odpowiedz z cytatem

23 września 2006r.


Komunikat nr 6

z prac Sejmu RP w sprawie przyjęcia ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego z lat 1944 -1990 oraz treści tych dokumentów
.

Na 6 września 2006r. planowane było posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz projektu ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego z lat 1944 -1990- zwanej potocznie ustawą lustracyjną.

Początkowo wyznaczono godzinę 9.30. Następnie przesunięto na 11.00, z kolei przeniesiono na godzinę 16.00. Przybyli posłowie, prof. J. Kurtyka i inni pracownicy IPN. Z ramienia AGL obecna była Jadwiga Chmielowska. Przewodniczący Komisji odwołał posiedzenie i nie wyznaczył kolejnego terminu.

14 września Prezes Klubu Parlamentarnego PiS Krzysztof Kuchciński oświadczył na antenie radia RMF że:

najprawdopodobniej był też „ozi” oraz mówił:

„Jeżeli potraktujemy wszystkie formy i wszystkie działania i wszystkie dokumenty w taki sposób, że na kogokolwiek służba bezpieczeństwa zbierała informacje jest traktowany jako „ozi” to tutaj w tych kategoriach mieszczą się miliony ludzi.”

Trudno podejrzewać Szefa Klubu PiS, że nie wie co mówi. Wyraźnie jednak widać, że stronnictwo antylustracyjne nawet w PiS-ie zaczęło brać górę. Mnożyły się pogróżki w stosunku do posłów biorących udział w pracach komisji
. Były podejmowane próby odwołania posła Girzyńskiego (biorącego bardzo aktywny udział w pracach Komisji NIP) z funkcji sekretarza Klubu PiS.
Na posłów wywierano presję psychiczną, że jako ludzie młodzi, nie są kompetentni do podejmowania decyzji dotyczących „starej opozycji”. Miało to stworzyć wrażenie, że cała opozycja z czasów PRL, jest przeciwna ujawnieniu agentów.

Dla kontynuacji prac legislacyjnych, stało się konieczne udzielenie formalnego wsparcia członków komisji sejmowej, przez środowiska aktywie przeciwstawiające się systemowi komunistycznemu.

14 września Australijska Grupa Lustracyjna wysłała upoważnienia dla Andrzeja i Joanny Gwiazdów oraz Jadwigi Chmielowskiej do występowania w jej imieniu na posiedzeniach komisji. Państwo Gwiazdowie od początku prac nad ustawą byli wśród osób wspierających merytorycznie Jadwigę Chmielowską.
Formularz wniosków był zgodny z zarządzeniem Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 6 czerwca 2003.
17 września Pani Bożena Wyszyńska z Kancelarii Sejmu w wysłanym, na ręce Elżbiety Szczepańskiej – wicekoordynatora AGL, liście oświadczyła:

„ przesłane przez Panią wypełnione Wnioski o wydanie okresowej karty wstępu dotyczą wyłącznie osób wykonujących zawodową działalność lobbingową oraz osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową. W opublikowanym w Systemie Informacyjnym Sejmu Wykazie osób, wykonujących zawodową działalność lobbingową na terenie Sejmu, nie znajdują się osoby, dla których występuje Pani o wydanie okresowej karty wstępu. Wobec zaistniałego stanu faktycznego, brak jest więc podstaw do spełnienia Pani prośby w wymienionym w wystąpieniu” ( pełny tekst w załączniku).

Poprzednio wysłane upoważnienia na tym formularzu pozwoliły Jadwidze Chmielowskiej i Ryszardowi Majdzikowi brać nie tylko aktywny udział w posiedzeniach Komisji sejmowej, ale również wejść w skład zespołu roboczego. W posiedzeniach Komisji brali również udział przedstawiciele Stowarzyszenia Wolnego Słowa, które także nie jest firmą lobbingową.

Wynikają stąd dwa wnioski:

1. W Kancelarii Sejmu istnieje tzw. ZAPIS na nazwisko Gwiazda.

2. Jest to oczywisty dowód na to, że tajni współpracownicy SB stanowią grupę interesów.


Po interwencji Jadwigi Chmielowskiej u członków komisji NIP zdecydowano się dopuścić przedstawicieli AGL do dalszych prac w sejmie. Nie wyznaczono jednak terminu posiedzenia Komisji Sejmowej.

20 września Andrzej i Joanna Gwiazdowie i Jadwiga Chmielowska rozpoczęli prace redakcyjne nad wydaniem wspólnego stanowiska w sprawie niepokojącego zahamowania prac legislacyjnych nad ustawą lustracyjną.
21 września tekst „Oświadczenia”, który podpisali również Magdalena i prof. Marek Czachorowie oraz Ewa Kubasiewicz - Houee, został rozesłany pocztą elektroniczna do osób z opozycji niepodległościowej z lat 1970 -80.
Wieczorem został on przesłany na ręce Prezydenta i Premiera RP oraz do klubów parlamentarnych. (pełny tekst w załączeniu)

21 września około godziny 16 nieoczekiwanie podjęto decyzję o zwołaniu w trybie pilnym posiedzenia Komisji NIP. Termin wyznaczono na godzinę 18.00.

Komisja sejmowa odrzuciła dwie poprawki senackie:
1. Przywróciła dostęp dziennikarzy do archiwów IPN.
2. Skreśliła obligatoryjność zwolnień z pracy byłych tajnych współpracowników SB.

Ten ostatni zapis dałby powód do odrzucenia Ustawy przez Trybunał Konstytucyjny.

Konwent Seniorów nie wyraził zgody na włączenie w porządek obrad sejmu 22 września, głosowania nad ustawą, Klub PiS poddał tę propozycje pod głosowanie na sesji plenarnej. Głosami posłów Samoobrony i PO –klubów, które poprzednio deklarowały poparcie ustawy lustracyjnej, wniosek upadł. Głosowanie nad ustawą odbędzie się na najbliższej sesji w październiku.

Jadwiga Chmielowska
Pełnomocnik Australijskiej Grupy Lustracyjnej (AGL)

Załączniki :

1. Odpowiedź jaką z sejmu otrzymała Elżbieta Szczepańska –Wicekoordynator i rzecznik prasowy Australijskiej Grupy lustracyjnej


Kancelaria Sejmu
Biuro Korespondencji i Informacji
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

BKI-151-2659/06

Pani
Elżbieta Szczepańska

Szanowna Pani,

w odpowiedzi na Pani wystąpienie z dnia 14 września 2006 roku, wysłane
za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie Kancelarii Sejmu,
Biuro
Korespondencji i Informacji wyjaśnia, co następuje:
1) do chwili obecnej nie dysponujemy informacją o włączeniu do
porządku obrad 25. posiedzenia Sejmu w dniach 20, 21 i 22 września 2006
roku rozpatrzenia stanowiska Senatu w sprawie ustawy z dnia 21 lipca 2006
roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (druk 903);
2) przesłane przez Panią wypełnione Wnioski o wydanie okresowej karty wstępu dotyczą wyłącznie osób wykonujących zawodową działalność lobbingową oraz osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową. W opublikowanym w Systemie Informacyjnym Sejmu Wykazie osób, wykonujących zawodową działalność lobbingową na terenie Sejmu, nie znajdują się osoby, dla których występuje Pani o wydanie okresowej karty wstępu. Wobec zaistniałego stanu faktycznego, brak jest więc podstaw do spełnienia Pani prośby w wymienionym w wystąpieniu zakresie;
3) wskazany przez Panią we Wnioskach o wydanie okresowej karty wstępu zakres upoważnienia, tj. przedstawiania i promowania stanowiska organizacji w czasie posiedzeń Sejmu wykracza poza prawne ramy, przewidziane ustawą z dnia 7 lipca 2005 roku o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. Nr 169, poz. 1414) w ramach tzw. wysłuchania publicznego (http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing1.html). Jeśli więc Państwa intencją byłoby prowadzenie działalności lobbingowej, sugerowałabym zapoznać się z obowiązującymi przepisami, których elektroniczny zapis dostępny jest na stronie: www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing1.html;
4) Odrębną kwestią jest natomiast możliwość wstępu na posiedzenie Sejmu i obserwacja obrad, co jest praktyczną realizacją konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej. Odbywa się to według zasad określonych w zarządzeniu nr 8 Marszałka Sejmu z dnia 26 maja 1995 r. (z późn. zm.): www.sejm.gov.pl/listy/zms9508u.pdf.

Z poważaniem

/-/ Bożena Wyszyńska
główny specjalista

2.
OŚWIADCZENIE

Jesteśmy zaskoczeni wycofaniem się Prawa i Sprawiedliwości z obietnicy wyborczej ujawnienia archiwów służb specjalnych PRL i odkrycia prawdziwej historii.

Ten punkt programu PiS-u uważamy za najważniejszy. Uwolnienie od agenturalnej mafii instytucji decydujących o funkcjonowaniu państwa oraz zawodów zaufania publicznego jest pierwszym i koniecznym warunkiem budowania ładu opartego na prawdzie i sprawiedliwości.

Protestujemy przeciwko zastraszaniu niezorientowanych obywateli dezinformacją i kłamstwami o rzekomo niejasnych i nieludzkich zasadach lustracji, jakie ostatnio pojawiły się w wypowiedziach prominentnych polityków PiS-u. Twierdzenia w rodzaju - “wszyscy jesteśmy OZI”, albo - “wiadomo, że dokumenty SB były fałszowane” - mają na celu osłabienie społecznego poparcia dla nowej ustawy lustracyjnej.

Projekt tej ustawy jest wynikiem prac nad projektami zgłoszonymi przez wszystkie ważne kluby sejmowe. W tej sprawie PiS nie może się zasłaniać brakiem poparcia ze strony innych partii politycznych, ponieważ to właśnie PiS jest “głównym hamulcowym”.

Propozycja opracowania nowej, podobno lepszej ustawy lustracyjnej przekreśla ten konsensus i oznacza zablokowanie ustawy i lustracji tak, jak to się stało w 1992 roku.

Tę zmianę stanowiska PiS-u trudno odczytać inaczej, niż jako obawę przed ujawnieniem zawartości archiwów.

Wciąż mamy nadzieję, że niepokojące sygnały, które docierają do opinii publicznej, są wynikiem jakichś nieporozumień, niekompetencji czy gier politycznych i nowa ustawa lustracyjna zostanie uchwalona i wejdzie w życie.

Jeśli miałoby się stać inaczej, to proces budowania IV RP zostałby przekreślony, a PiS wkroczyłby na drogę polityczną AWS-u i Unii Wolności.

21 wrzesień, 2006Andrzej Gwiazda
Joanna Duda-Gwiazda
Jadwiga Chmielowska
Magdalena Czachor
Marek Czachor
Ewa Kubasiewicz-Houee
Romuald Lazarowicz
Konrad Turzyński
Jacek Jagiełka
Kazimierz Michalczyk
Jacek Klaś
Elżbieta Szczepańska
Grażyna Pławska
Zofia Kwiatkowska
Grzegorz Ochnia
Joanna Radecka
Teresa Bochwic
Krystyna Ruchniewicz- Misiak
Tadeusz Świerczewski
Piotr Hlebowicz
Eugeniusz Karasiński
Paweł Falicki
Marek Krzemiński
Hanna Shen
Krzysztof Korczak
Malinowski Jerzy
Lech Władysław Osiak
Leszek Biały
Małgorzata Wolszczak
Anna Pawełczyńska ( prof. socjologii)
Andrzej Myc

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group