Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sędziowie do paki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 12:55 am    Temat postu: Sędziowie do paki Odpowiedz z cytatem

www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=30903

IPN bierze się za sędziów i prokuratorów
2007-02-07 20:41 Aktualizacja: 2007-02-08 00:17
Staną przed sądem, bo skazywali, łamiąc prawo PRL

Katowicki IPN - jako pierwszy w kraju - chce postawić zarzuty kilkunastu śląskim prokuratorom i sędziom, którzy na początku stanu wojennego oskarżali i skazywali działaczy "Solidarności" - informuje DZIENNIK.

Wielu sędziów i prokuratorów nadal pracuje w wymiarze sprawiedliwości. IPN przygotował już wnioski o odebranie im immunitetu.

Przepisy dekretu o stanie wojennym weszły w życie dopiero 17 grudnia 1981 r. Dlatego wydane przed tym dniem wyroki za "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji" czy "nawoływanie do niepokojów" były bezprawne.

Prokuratorzy z katowickiego oddziału IPN przesłuchali działaczy "Solidarności" skazanych od 13 do 16 grudnia 1981 roku. Wielu prokuratorów, którzy ich oskarżali, i wydających wyroki sędziów nadal pracuje w wymiarze sprawiedliwości. Mają wysoką pozycję zawodową, cieszą się poważaniem w środowisku.

"Prokuratorzy, którzy oskarżali, i sędziowie wydający wyroki opierali się na prawie nieobowiązującym w czasie, którego dotyczyły zarzuty. Potwierdzam, że złożymy wnioski o uchylenie immunitetu, ale nie ujawniamy na razie, komu" - ucina pytania Ewa Koj, naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach.

Jednym z sędziów, którym mogą grozić zarzuty, jest Andrzej Rembisz, który w styczniu 1982 r. skazał Zbigniewa Kupisiewicza, redaktora "Wolnego Związkowca" - gazetki, która ukazywała się w Hucie Katowice, i pięcioro innych działaczy. "Oskarżono mnie o nawoływanie do zabójstwa działaczy PZPR i znieważanie organów władzy. Prokurator Roman Cockiewicz (dziś już na emeryturze) żądał 10 lat więzienia" - wspomina Kupisiewicz.

Kupisiewicz dostał ostatecznie 5,5 roku więzienia. Pozostali działacze - od 3 lat do 6,5 roku. Sędzia Rembisz, choć wtedy wydał wyrok bez podstaw prawnych, nadal orzeka w sądzie okręgowym. Inny przypadek to proces, na którym w lutym 1982 roku katowicki sąd skazał w trybie doraźnym pięć osób na kary od 4,5 do 7 lat więzienia za zorganizowanie strajku w Hucie Katowice. Strajk wybuchł 13 grudnia, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego, ale zanim wszedł w życie wprowadzający go dekret. W tym procesie występowali sędziowie Jan Góra, Eugeniusz Czora i Barbara Misztalska. Oskarżał prokurator Jan Kozak. Góra nadal orzeka w sądzie okręgowym. Misztalska jest przewodniczącą Wydziału II Karnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Kozak pracuje w tamtejszej prokuraturze okręgowej.

Wśród innych sędziów, którzy mogą mieć postawione zarzuty, wymienia się jeszcze m.in. Gerarda Jankowiaka i Krystynę Dolatę. Wciąż orzekają w katowickim Sądzie Okręgowym.

Jednak do przedstawienia im zarzutów jest długa droga - trzeba się zwrócić o uchylenie immunitetu do sądów dyscyplinarnych. A te czynią to niechętnie. Kilka lat temu w Lublinie wszczęto śledztwo "w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" przez lubelskich prokuratorów i sędziów w procesie organizatorów strajku w WSK Świdnik. Wojskowy sąd skazał wtedy trzech związkowców na 3 lata więzienia. Prokurator IPN chciał postawić zarzuty wojskowym sędziom i prokuratorom odpowiedzialnym za bezprawny proces, ale sądy dyscyplinarne nie zgodziły się na uchylenie im immunitetu.

Niedawno łódzki Oddział IPN umorzył też postępowanie w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności w stanie wojennym Andrzeja Słowika i Jerzego Kropiwnickiego, ówczesnych szefów regionalnej "S". Powód? Brak dowodów, że sędziowie i prokuratorzy wiedzieli, że dekret o stanie wojennym jest bezprawny.

"Śmieszne tłumaczenie. Razem z Andrzejem Kernem byliśmy ponad ćwierć wieku temu obrońcami Słowika i Kropiwnickiego. Na tamtym procesie mówiliśmy, że złamano zasadę, że prawo nie działa wstecz. Sędziowie nie mogli zatem "nie wiedzieć" - mówi mecenas Stanisław Maurer. Sąd Wojewódzki w Łodzi skazał Kropiwnickiego i Słowika na 4,5 roku więzienia. Sąd Najwyższy podwyższył te kary o półtora roku.

Z naszych informacji wynika, że we wszystkich oddziałach IPN są już gotowe wykazy sędziów i prokuratorów, którzy brali udział w takich procesach. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostaną złożone wnioski o uchylenie im immunitetu. Dlaczego? "To jest występowanie przeciwko własnemu środowisku. Nie mam gwarancji, że za kilka lat nie wrócę do zwykłej prokuratury i będę tam sekowany" - mówi nam jeden z prokuratorów pionu śledczego IPN .

Marek Glanowski

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum