Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Faktyczna likwidacja IPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jaszczur
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 88

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 10:36 pm    Temat postu: Faktyczna likwidacja IPN Odpowiedz z cytatem

http://opinie-publicystyka.netbird.pl/a/40719

Specjalnie dla Netbird.pl Jerzy Targalski, Tomasz Sakiewicz, Witold Gadowski, Roman Graczyk i Krzysztof Skowroński o zmianach w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, przegłosowanych przez posłów PO i SLD.
fot. netbird.pl
fot. netbird.pl

Jerzy Targalski:

Okres pieredyszki się skończył, system złapał równowagę i wraca do status quo, czyli mamy do czynienia ze zmasowanym kontratakiem kłamstwa i likwidacją prawdy, wolności słowa, wolności badań naukowych. To koniec marzeń o przywróceniu Polakom pamięci narodowej, a co za tym idzie, likwidacja możliwości przypomnienia Polakom, że mają konkretną tożsamość narodową. Oczekuję, że już niedługo IPN zajmie się publikacją obszernych prac na temat, na przykład bohaterskiej walki Stefana Michnika z reakcyjnym podziemiem, wstecznikami i wrogami Europy. Taką będziemy mieli nową tożsamość narodową i taką pamięć. Agentura kontratakuje i to kontratakuje zwycięsko.

Trzeba było walczyć wtedy, kiedy były możliwości, teraz nie ma już żadnych szans na skuteczny opór. Kiedy był okres walki, wszyscy kombinowali, jak się poddać i uciec z frontu na zaplecze. Dlatego znaleźli się na przegranej pozycji. To jest charakterystyczna mentalność Polaków – jak przegrają powstanie, to się zastanawiają, jak trzeba walczyć. A jak trzeba i można walczyć, to poddają się i uciekają. Jak były możliwości, trzeba było nie krzyczeć do przeciwnika, gdy atakował ludzi mu zawadzających: Co macie zrobić mi, zróbcie jemu, by zapewnić sobie kilka chwil spokoju i złudnego bezpieczeństwa. Teraz jest już po wszystkim. Zbieramy owoce tchórzostwa i kunktatorstwa.

Witold Gadowski:
fot. Witold Gadowski
Witold Gadowski

Czy prawda historyczna podlega sejmowym głosowaniom? To pierwsze i najważniejsze pytanie. Ustawodawcy doszli do wniosku, że można przegłosować prawdę – wystarczy mieć większość w Sejmie, żeby narzucić swoją wersję historii Polski. Załóżmy więc, że do władzy dochodzi partia, w której dużo do powiedzenia mają byli funkcjonariusze SB. Co wtedy przegłosują? Kto będzie zasiadał w IPN?

Przypomina mi się casus rektora Ceynowy. Pytanie – czy można być sędzią we własnej sprawie? Okazuje się, że tak! Okazuje się, że w Polsce nie obowiązują zasady prawa rzymskiego. Wąska grupa ludzi uważa, że wszystko można zrobić siłowo. To pokazuje prowincjonalizm Polski. Polska jest głęboką prowincją, w które ludziom o ciasnych horyzontach wydaje się, że jak w Chinach mogą cenzurować internet, historię i myślenie ludzi. To jest syndrom chiński i całkowicie ahistoryczne myślenie. Ludziom, którzy za tym stoją wydaje się, że naród jest tak głupi, że oni muszą mu wytłumaczyć, co tak naprawdę wydarzyło się w polskiej historii, bo naród jest zbyt głupi, żeby dać mu możliwość oglądania dowodów i faktów. To brak szacunku dla własnego narodu, dla jego inteligencji i umiejętności poznawania historii.

Tomasz Sakiewicz:
fot. niezalezna.pl
fot. niezalezna.pl

Decyzja Sejmu w sprawie IPN to ogromny krok wstecz w naszej debacie publicznej. Po pierwsze dlatego, że wbrew zapowiedziom jest to skrajne upolitycznienie IPN. W myśl zapisów tej ustawy szef Instytutu będzie zakładnikiem zwykłej większości sejmowej, co oznacza, że jeśli nie będzie spełniał ich warunków, natychmiast może zostać odwołany.

Po drugie, projekty badawcze i działalność naukowa IPN będzie podporządkowana lobby akademickiemu, które jest przeciwne większości tego, nad czym pracuje Instytut czyli odkrywania kart historii i lustracji.

Po trzecie natomiast, nowelizacja ustawy została uchwalona – z tego co wiem – pod dyktando kilku znanych osób których akta zostały ujawnione, i nie dlatego, że zarzucono im nieprawdę, ale właśnie dlatego, że prawda ich zabolała. Myślę, że to nie potrzeby społeczne, nie potrzeby badawcze, ale urażona duma kilku znanych postaci wystarczyła do tego by zmienić prawo i zniszczyć jedną z bardziej pożytecznych instytucji.


Krzysztof Skowroński:

fot. netbird.pl
fot. netbird.pl

Uważam, że IPN funkcjonuje dobrze, ma wielkie osiągnięcia, nie tylko jeśli chodzi o lustrację, ale także działalność naukową – Instytut publikuje wiele książek historycznych, organizuje ciekawe konferencje. Są w IPN ludzie, którym zależy na lustracji, przeglądaniu rozmaitych dokumentów i zastanawianiu się, jaka była faktycznie prawda. Niekiedy mogą się mylić, ale generalnie widać staranie i widać, że udało się osiągnąć zgodę w sprawie definicji komunizmu, że był to ustrój, który powstał na zbrodni. Zmiany mają przynieść do IPN ludzi niewiarygodnych, uwikłać Instytut w politykę i zastopować zwykłą, pracę historyczną.

Uważam, że prezydent zawetuje nową ustawę o IPN albo wyśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ale w końcu po wyborach prezydenckich, kiedy zmieni się głowa państwa, sprawa IPN znowu wróci, zostanie podjęta kolejna próba zmiany, oddzielenia Instytutu od normalności.


Roman Graczyk:

Nowelizacja jest motywowana politycznymi interesami PO. Chodzi o to, żeby Instytut w przyszłości nie wydawał takich książek jak praca Cenckiewicza I Gontarczyka o Wałęsie. Temu służy zmiana sposobu powoływania i (przede wszystkim) odwoływania prezesa. W ten sposób prezes będzie na łasce aktualnej większości sejmowej. Nadto ograniczenie jego kompetencji przez Radę sprawi, że Instytut będzie mniej sterowny. Umożliwienie dostępu do akt byłym funkcjonariuszom SB i osobom traktowanym przez SB jako źródła informacji uważam za krok nieprzemyślany. Chociaż zdaję sobie sprawę, że obecne uregulowania w tym względzie nie były doskonałe.


rob, sko, kra
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum