" /> Dyskusje ogólne :: TW Renek
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TW Renek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Czw Kwi 08, 2010 7:07 pm    Temat postu: TW Renek Odpowiedz z cytatem

Od 1,5 roku GW i Z. Bereszyński próbują przedstawiać Ryszarda Gleicha jako czołowego działacza kluczborskiej Solidarności i nieuczciwie szkalowanego jej bohatera.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,65,101539766,101539766,Nazywaja_agentem_bohatera.html
(z niewiadomych przyczyn artykuł ten GW usunęła)
Przy okazji atakowany jest IPN i Zarząd Regionu opolskiej Solidarności
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7644361,Pozwa_IPN_za_dyskryminacje_w_dostepie_do_akt.html
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7719376,Solidarnosc__nie_chcemy_klotni.html
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7644378,Sad__Ryszard_Gleich_nie_byl_agentem_SB.html
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7644373,Udowodnili__ze_IPN_to_zadna_wyrocznia___komentarz.htmlSprawa TW Renek

Na podstawie nadal niepełnych, szczątkowych wręcz dokumentów trudno jest jednoznacznie ocenić postawę Ryszarda Gleicha. Jest on osobą kontrowersyjną i skomplikowaną.
W roku 1950 został on skazany na 5 lat więzienia za tzw. "szeptaną propagandę" polegającą m.in. na opowiadaniu złośliwych dowcipów pod adresem władzy ludowej i ZSRR.
Jego przeszłość jako wroga ustroju nie przeszkodziła jemu w podjęciu studiów i otrzymaniu pracy nauczycielem. Był wykładowcą m.in. mocno ideologicznie zabarwionego "przysposobienia obronnego".
W roku 1963 przyłapała go SB na kolportowaniu pojedynczej ulotki (otrzymanej przez niego w restauracji Parkowa) krytykującej podwyżkę cen energii i paliw. Mimo wniosku o zarejestrowanie R. Gleicha w kartotece ewidencyjnej nadal bez problemów wykonywał on zawód nauczyciela PO.
W ciągu wielu lat nauczania Gleich otrzymywał także odznaczenia państwowe: brązowy i srebrny Medal za Zasługi dla obronności, Złoty Krzyż Zasługi, odznaka Zasłużony dla Opolszczyzny oraz Złotą Odznakę im. Janka Krasickiego. Zwłaszcza ta ostatnia odznaka przyznawana była za "zasługi" ideologiczne.
Już w tym miejscu widać kontrowersyjność R. Gleicha. Z jednej strony zakwalifikowany jest on przez SB jako niechętny władzy ludowej i wrogo nastawiony do ZSRR, z drugiej strony jest on nauczycielem ideologicznego przedmiotu, nagradzany różnymi medalami i odznakami.

Intensywniejsze jego kontakty z SB zaczynają się dla Gleicha pod koniec lat 70-tych w związku z jego wyjazdami do Austrii.
I tak obszerną notatkę służbową o przeprowadzonej z Gleichem w dniu 21.10.1978 rozmowy napisał tego samego dnia kierownik sekcji paszportów w Kluczborku, kpt. A. Chabasiewicz.
W dwustronnej notatce SB-ek przytacza szereg faktów i nazwisk uzyskanych od Gleicha. Gleich opisywał jego rozmowy z różnymi osobami w siedzibie Związku Polaków w Austrii, czy pod kościołem polskim w Wiedniu. Gleich przywiózł także i wręczył SB zabrane samowolnie przez niego z siedziby Związku Polaków w Austrii miesięcznik "Orzeł Biały" i tygodnik "Czas".
Kolejną, podobnie obszerną notatką z rozmowy z R. Gleichem napisał kpt. Chabasiewicz w styczniu 1980 roku. Gleich i podczas tej rozmowy był gadatliwy, opowiadał o rodakach w Austrii. Notatkę z rozmowy przekazano do Opola w celu jej "służbowego wykorzystania".
Ryszarda Gleicha zwerbowała SB w listopadzie 1981 roku, w czasie gdy był on aktywnym działaczem NSZZ Solidarność. Podpisując zobowiązanie o współpracy mógł on domyślać się, jakich informacji oczekuje od niego SB - a więc informacji podobnych do tych, jakie udzielał wcześniej kpt. Chabasiewiczowi, kiedy jeszcze nie był współpracownikiem SB. Podpisując zobowiązanie o współpracy z SB pamiętał bowiem Gleich jego wcześniejsze rozmowy z kpt. Chabasiewiczem. Z raportu kpt. Ciempki o werbunku Gleicha wynika, że Gleich bez stawiania jakiegokolwiek oporu zgodził się na dobrowolną współpracę z SB, mimo iż Ciempka określił go jako nacjonalistę, wrogo ustosunkowanego do ZSRR. Wynika jednak z tego samego raportu, że Gleich miał świadomość, iż SB zainteresowana jest jego kontaktami z polonią w Wiedniu. Cytuję z ręcznego raportu kpt.Ciempki z dnia 20.11.81:
"Po uzyskaniu zgody na współpracę zwróciłem się do pozyskanego o przygotowanie szczegółowej pisemnej informacji o jego kontaktach z Austrią..."
Kolejną, czterogodzinną rozmowę z Gleichem przeprowadził kpt. Ciempka już 26.11.1981 w domu u Gleicha. Jedną z najbardziej interesujących SB sprawą przekazaną przez Gleicha SB była informacja o deklaracji finansowej pomocy Związku Polaków w Austrii dla MKZ Kluczbork. MKZ miał zamiar założyć konto dewizowe a Gleich podczas wyjazdu służbowego z ramienia Solidarności chciał tę finansową pomoc w Wiedniu sfinalizować. Na podstawie innych informacji Gleicha z tej długiej rozmowy SB wystąpiła z wnioskiem o kontrolę korenspondencji kilku osób, w tym także członków rodziny samego Gleicha.
Po krótkim internowaniu od 13 - 23 grudnia 81 Gleicha zwolniono. Podanym przez SB powodem zwolnienia go była konieczność opieki na członkami rodziny, ale też spodziewane przez SB "korzyści operacyjne".
Do lutego 82 Gleich przekazał SB w sumie 9 informacji, które - cytuję raport kpt. Ciempki "były obiektywne i przydatne do oceny sytuacji w Kluczborku". Przy czym współpraca Gleicha z SB nie zakończyła się w lutym 82, gdyż zachowały się informacje spisane z rozmów z TW Renkiem w marcu 82.
SB nie darzyła Gleicha całkowitym zaufaniem, co zresztą było jej typową postawą wobec wszystkich świeżo zwerbowanych TW. Kiedy w lutym 82 ukazał się pierwszy numer wojennej "Stobrawki" a w nim artykuł o pewnym nauczycielu z tej samej szkoły, w której pracował Gleich, SB m.in. Gleicha podejrzewała o autorstwo owego artykułu. W związku z tym przeprowadzono nawet tajne przeszukanie w szkole, kontrolując m.in. "pomieszczenie, jaki dysponuje tw "Renek" (raport Ciempki z 29.03.82).
SB straciła do TW Renka zaufanie po incydencie sprokurowanym przez Gleicha w kwietniu 82. Na wypożyczonej ze szkoły maszynie do pisania sporządził on kilka ulotek w formie biuletynu "Nad Stobrawą", w których były m.in. życzenia imieninowe dla Gilewicza, po czym ulotki te Gleich zaniósł Gilewiczowi na imieniny. SB, błędnie zresztą, posądzała go o współudział w konspiracyjnej grupie "Kruka".

Nawet jednak, mimo incydentu z aresztowaniem Gleicha, do końca SB z niego nie zrezygnowała. W jednym z raportów Ciempki jest napisane, cytuję:
"Ze względu na wynik procesu dalsza współpraca z tw jest niemożliwa. Istnieje natomiast możliwość prowadzenia dezinformacji poprzez niego w środowiskach antysocjalistycznych."

Wobec ujawnienia jak dotąd jedynie części dokumentów SB trudno jest jednoznacznie ustalić, czy SB faktycznie wykorzystywała w okresie późniejszym Gleicha do prowadzenia dezinformacji. Choć ciekawa jest - piszę to na podstawie własnych obserwacji a nie dokumentów SB - zmiana postawy Gleicha w stosunku do Gilewicza. Gleich po wyjściu z aresztu nazywał Gilewicza kapusiem, ale parę miesięcy później przekonywał już ludzi ze środowiska Solidarności, iż do Gilewicza można mieć zaufanie. A w tym czasie Gilewicz nadal był aktywnym TW.

Mimo ujawnienia sporej ilości dokumentów SB dotyczących TW Renka, wciąż nie wiadomo, ile i jak ważnych dokumentów nadal nie znamy. Wciąż powoli wypływają nowe. Na przykład bardzo nieliczne są dokumenty pokazujące, że Gleich już po wyjeździe na emigrację utrzymywał kontakty z osobami mającymi powiązania z SB. Nie ma pewności na podstawie tych dokumentów, czy Gleich miał świadomość, iż jego rozmówcy są powiązani z SB. Ale wykluczyć tego nie można.

Do pełnej oceny postawy Gleicha wciąż jeszcze za mało wiemy. Nie ma też pewności, czy przynajmniej część jego dokumentów nie została bezpowrotnie zniszczona.
Jedno jednak wydaje się być pewne. Ryszard Gleich był osobą kontrowersyjną.
Nie był zapewne nadgorliwym TW. Nie dostarczał SB haków na kolegów, jednak jego informacje nie były, przynajmniej dla kilku osób całkiem nieszkodliwe (np. kontrola ich korenspondencji).
Natomiast niewątpliwą cechą Gleicha była jego nieuczciwość wobec kolegów i znajomych. Przez cały czas, gdy odbywał on tajne spotkania z SB i przekazywał Ciempce różne informacje, odgrywał on wobec znajomych rolę niezłomnego, wiernego ideałom Solidarności, działacza.
Gleich nigdy nie przyznał się kolegom do jego kontynuowanej kilka miesięcy współpracy z SB. Dzisiaj nadal temu zaprzecza. Nadal gra rolę niezłomnego działacza Solidarności.
Chce on wręcz uchodzić, obok TW Piasta, za czołowego jej działacza w Kluczborku, a nawet za jej bohatera.

Bożena Szubert-------------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze parę słów o Bereszyńskim.

Publicysta ten publicznie i wielokrotnie nazwał Gleicha bohaterem Solidarności, szkalowanym przez jego wrogów.
Podziwiam pewność siebie i odwagę Bereszyńskiego w wyciąganiu ostatecznych wniosków i ocen.
Albo nie zna Bereszyński wszystkich dotąd ujawnionych dokumentów w sprawie TW Renka. Ale jak może wobec tego wyciągać ostateczne wnioski i wystawiać jednoznaczną opinię o nim jako o bohaterze.
Ani poważny historyk, a nawet poważny historyk amator, czegoś takiego nie robi.

Albo też zna Bereszyński wszystkie ujawnione dotychczas dokumenty, ale publikuje ich naciąganą i nierzetelną interpretację. A to go całkowicie dyskwalifikuje jako ambitnego historyka amatora.

No i słówko o p. Ryśniku.
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7743224,List_Tadeusza_Rysnika_w_obronie_ksiazki_Bereszynskiego.html
Nie wiem, kto zacz, ale zadziwia mnie jego zaślepienie wiarą w nieomylność i rzetelność "tfurczości" Bereszyńskiego. Aż dziw, że taka niepoważna persona jest członkiem KK Solidarności.
Ciekawe jest też, jak Ryśnik pokornie i posłusznie, jak bezmyślna papuga, powtórzył kłamstwa jego idola Bereszyńskiego, kolportowane przez bereszyńskiego od wielu miesięcy w internecie, jakoby moja żona publicznie szkalowała TW Renka.
Panie papugo Bereszyńskiego - proszę zacytować (i podać link) faktu szkalowania Gleicha przez moją żonę!
Panie Ryśnik, obudź się pan z tego hipnotycznego zaślepienia Bereszyńskim.
Nie rób pan z siebie pośmiewiska i użytecznego idioty manipulatora historii.

Andrzej Szubert

Dokumenty Tw Renek:

http://www.nadstobrawa.za.pl/10renek.html

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 87

PostWysłany: Czw Kwi 08, 2010 10:26 pm    Temat postu: Renek, Bereszyński, IPN... Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie jeszcze na garść uzupełnień.

Z. Bereszyński od czerwca 2008 przerabia na bohaterów Solidarności co niektórych agentów SB.
Kilkakrotnie w tym czasie gadzinówka Michnika, zarówno opolski jej dodatek, jak i wydanie ogólnopolskie wymanipulowane przez Bereszyńskiego życiorysy agentów wykorzystywała do brutalnych ataków na IPN (o personalnych atakach na moją żonę i na mnie nie wspominam).
Załączone powyżej linki w sprawie rozzuchwalonej agentury straszącej procesami IPN (ale i mnie i moją żonę za domniemane "szkalowanie" TW Renka - nazwałem go "gumowym uchem") pokazują, że agentura SB przejmuje kontrolę nad sądami i nad historią.
Co najdziwniejsze w tej sprawie - IPN Wrocław wie o całej tej historii. Zna aktywny udział Bereszyńskiego w dostarczaniu "amunicji" gadzinówce w jej atakach na IPN. A mimo to szef wrocławskiego IPN, Suleja, z uporem godnym lepszej sprawy broni Bereszyńskiemu dostępu do akt SB. Mimo napływających do Wrocławia skarg i wniosków o odebranie Bereszyńskiemu dostępu do "teczek", zarówno ze strony instytucji (opolska Solidarność) jak i osób prywatnych.
Głupota to tylko ze strony szefa wrocławskiego IPN, czy raczej sabotaż?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum

Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group