" /> Dyskusje ogólne :: Zastanawiam się, dlaczego Putin stanął na czele tej komisji
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Zastanawiam się, dlaczego Putin stanął na czele tej komisji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Wto Kwi 13, 2010 6:41 am    Temat postu: Zastanawiam się, dlaczego Putin stanął na czele tej komisji Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100413&typ=tk&id=tk18.txt

NASZ DZIENNIK Wtorek, 13 kwietnia 2010, Nr 86 (3712)

"Rosja powinna ujawnić śledztwo


Wypowiedź Ariela Cohena, eksperta ds. rosyjskich z Heritage Foundation w Waszyngtonie

W pierwszym rzędzie kierujemy nasze współczucie wobec Polski i Polaków w związku z tą ogromną tragedią i śmiercią prezydenta Kaczyńskiego. W pewien mityczny i przeklęty sposób Katyń zamordował ponownie. Amerykańscy przyjaciele Polski są w ogromnym szoku. Trwamy w żałobie razem z Wami.
Jednocześnie jestem pewien, że Polska znów powstanie. Przetrwała bowiem straszniejsze ciosy - rozbiory w XVIII wieku, powstania przeciwko Rosji w wieku XIX, najazd bolszewików, inwazję i okupację niemiecką, która skończyła się ludobójstwem, oraz stalinizm mordujący najlepszych spośród polskiego Narodu. Mam nadzieję, że Rosjanie dorosną w końcu do sytuacji i wykorzystają szansę na doprowadzenie do porozumienia z Polakami.
Pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy powinien być swoistym katharsis dla narodu rosyjskiego, które pozwoli zrozumieć i uzmysłowi zbrodnie, których dopuszczał się Stalin, i to nie tylko względem Polaków, ale przecież także względem Rosjan. Nie ręczyłbym jednak za to głową. Przed krajem, w którym nadal trwa debata, czy uhonorować Stalina w dniu zakończenia II wojny światowej, w którym sędzia wysyłający do więzienia neonazistę zostaje zamordowany przez profesjonalnego zabójcę, stoi jeszcze długa droga do prawdziwego wyrażenia skruchy, żalu i pokuty. Miejmy nadzieję, że Rosja wyruszy w tę drogę i że Polska jej w tym pomoże.
Osobnym aspektem wydaje się śledztwo w sprawie samej katastrofy. Rosja musi dać pełny dostęp polskim śledczym do wszystkich jego elementów, takich jak: czarne skrzynki, szczątki samolotu, ciała pilotów, a także inne dowody, których oni zażądają. Pamiętając masakrę w Katyniu i masowe zacieranie śladów przez NKWD i późniejsze służby, wydaje się to dziś w interesie Rosji, aby śledztwo w tej katastrofie było w pełni jawne i odbyło się przy udziale polskich władz.
Ponadto śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego pozostawia ogromną wyrwę na europejskiej prawicy. Europa potrzebuje bowiem lidera, który będzie pielęgnował spuściznę "Solidarności", niósł sztandar antykomunizmu i stał twardo w obronie wolności, jak to czynił prezydent Kaczyński. Polska ma w swojej historii wielokrotnie potwierdzony fakt wydawania na świat wielkich patriotów i bohaterów. Jego miejsce zostanie zastąpione wcześniej niż później przez kogoś, dzięki komu Polska i Polacy będą znani szeroko w świecie i którego wszyscy zapamiętamy, podobnie jak Lecha Kaczyńskiego jako niestrudzonego wojownika z totalitaryzmem, i z którego wszyscy będziemy mogli być dumni.
Jeszcze Polska nie zginęła!
not. ŁS "


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Pią Kwi 16, 2010 11:13 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100416&typ=tk&id=tk27.txt

NASZ DZIENNIK Piątek, 16 kwietnia 2010, Nr 89 (3715)

"Zastanawiam się, dlaczego Putin stanął na czele tej komisji


Z prof. Peterem Redpathem, wykładowcą filozofii z Uniwersytetu Świętego Jana w Nowym Jorku, rozmawia Łukasz Sianożęcki

Jak w Stanach Zjednoczonych odebrano informację o katastrofie samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie?
- Oczywiście większość Amerykanów wiadomość o katastrofie przyjęła z wielkim niedowierzaniem. Dla wielu z nich był to prawdziwy wstrząs, a jednocześnie coś odkrywczego, gdyż dopiero po raz pierwszy usłyszeli, czym jest Katyń. Większość mediów przeprowadzała dość neutralne relacje z wydarzeń, nie wspominano w ogóle o politycznych sympatiach prezydenta Kaczyńskiego, mówiono jedynie o żalu, jaki zrodził się w Polakach i trwa do dziś. Z drugiej strony wszystkie wiodące media powtarzają doniesienia rosyjskich agencji o tym, że do katastrofy doprowadził błąd pilota. Podchwyciły ten wątek bardzo szybko i zgodziły się z taką właśnie konkluzją. Natomiast media alternatywne, jak internet, a zwłaszcza blogi, również wyrażały współczucie dla Polaków, jednakże nie chciały tak jednoznacznie przyjąć wiadomości, że do tragedii doprowadził błąd pilota.

Jak ta strata, Pana zdaniem, wpłynie na jakość polskiej i europejskiej polityki?
- Na chwilę obecną jest to tragedia powodująca wręcz dewastujące skutki dla całej Europy. Prezydent Lech Kaczyński był jednym z niewielu liderów europejskich, którego postępowanie i rozumowanie nie było oderwane od rzeczywistości. Wielokrotnie przecież wyrażał swój sprzeciw wobec próby zmian Unii Europejskiej i całej zachodniej części Starego Kontynentu w jedno wielkie państwo socjalistyczne. Jego strata dla Europy jest tym, czym była strata Sokratesa dla starożytnych Aten. Kaczyński chciał odwieść Europę od popełnienia zbiorowego samobójstwa, od samozniszczenia. Niestety, był w tych działaniach odosobniony. Jego głos był niemal jak głos wołającego na pustyni. Wielu europejskich liderów czuło się dotkniętych jego słowami. Wynikało to jednak z prostej przyczyny - kiedy bowiem okłamujemy siebie samych, najbardziej nie lubimy osoby, która mówi nam o nas prawdę prosto w oczy. W dalszej perspektywie zaś największe znaczenie będą miały nadchodzące wybory prezydenckie, które pokażą, czy śmierć prezydenta Kaczyńskiego przyczyni się do ożywienia w Narodzie Polskim ducha patriotyzmu. Mam nadzieję i przypuszczam, że tak właśnie będzie. Właśnie w głębokiej duchowości Polaków spoczywa ostatnia nadzieja na moralne i metafizyczne odrodzenie Zachodu. Los Europy zależy od moralnej odnowy Polski. A żaden inny kraj nie jest w stanie wpłynąć na nią tak, jak by mogła to zrobić Polska. Czyli jednym słowem, los Europy leży w rękach Polaków i ich wewnętrznej siły. Mam nadzieję, że podstawowym wnioskiem, jaki wyciągną ludzie z tej tragedii, będzie stwierdzenie, że to Bóg, a nie istoty ludzkie, ostatecznie determinuje bieg historii człowieka. Bez względu na to, czy śledztwa wykażą sabotaż, próby zacierania śladów, czy może zwykły wypadek, dyskusji nie podlega fakt, że do katastrofy doszło w czasie wielkanocnym, dzień przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, co według mnie wskazuje na działanie niewidzialnej ręki Boga, który jeszcze raz chce wskazać na specjalną rolę Polaków, jaką mają oni do odegrania, aby bronić i zachowywać dorobek zachodniej cywilizacji.

Przed 70 laty w Katyniu Sowieci wymordowali polską elitę odpowiedzialną za podtrzymywanie dorobku kultury polskiej i tożsamości Narodu.
- Porównywanie tej katastrofy do tragedii w Katyniu z 1940 roku jest nieuniknione. Znów tracicie tak wielu liderów politycznych, wojskowych i religijnych. Znów istnieje możliwość, że Rosja nie będzie chciała ujawnić wszystkich szczegółów tragedii. Wiele rzeczy jest zagadkowych. Dlaczego wszystkie media establishmentowe tak łatwo przyjęły wersję o błędzie pilota, nie czekając na wyniki śledztwa. Taka konkluzja była zdecydowanie zbyt przedwczesna i niemająca praktycznie żadnego oparcia w informacjach, którymi w chwili tragedii dysponowali dziennikarze. To znów przypomina propagandowe działanie, próbę wpłynięcia na opinię publiczną, a nie próbę ustalenia faktów. Zastanawia mnie też, dlaczego Władimir Putin stanął na czele komisji badającej tę sprawę. Według wszelkiej dotychczasowej praktyki była to niezależna grupa śledcza. Zastanawiająco długo trwało odnalezienie czarnych skrzynek i swoista niechęć strony rosyjskiej do przekazania ich Polakom. Przez wszystkie lata mojego życia nauczyłem się, że pozory w polityce często okazują się rzeczywistością.

Dziękuję za rozmowę. "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Sob Kwi 17, 2010 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100417&typ=tk&id=tk22.txt

NASZ DZIENNIK Sobota-Niedziela, 17-18 kwietnia 2010, Nr 90 (3716)

"Sprawę powinna badać międzynarodowa komisja


Z Wiktorem Suworowem, byłym agentem sowieckiego wywiadu wojskowego GRU, skazanym w Rosji na karę śmierci, autorem książek dotyczących historii ZSRS (m.in. "Lodołamacz" i "Akwarium"), rozmawia Marta Ziarnik

Powiedział Pan kilka dni temu, że Rosja jest zdolna do "politycznego morderstwa"...
- Po pierwsze, chciałbym złożyć poprzez pani redakcję moje najszczersze kondolencje w związku z tą tragiczną katastrofą. Wyrazy współczucia kieruję na ręce całego Narodu Polskiego, na ręce polskiego rządu i polskiej demokracji, ponieważ to jest straszna katastrofa. Pragnę także podkreślić, że zarówno ja, jak i moja żona jesteśmy z Polakami.
Odnosząc się do tego, co przywołała pani na początku, to faktycznie tak powiedziałem. Reżim premiera Władimira Putina jest zbrodniczym reżimem. Nie znam co prawda zbyt wielu szczegółów dotyczących tragedii, do której doszło w ubiegłą sobotę w Smoleńsku, ale czas, kiedy Putin był u władzy, obfitował w polityczny terror. Mówię tutaj między innymi o zamordowaniu w Londynie mojego przyjaciela Aleksandra Litwinienki. Jednak to nie było tylko zwykłe morderstwo, ponieważ to było morderstwo przy wykorzystaniu radioaktywnego polonu. Był to więc pierwszy w historii akt terroryzmu z wykorzystaniem radioaktywnych substancji. W czasach rządów Putina zabito także dziennikarkę Annę Politkowską, nastąpiły morderstwa Czeczenów itp. Bezpośrednio była w to zamieszana rosyjska dyplomacja. Tak więc widzimy, że dla Putina to nie jest problem. Kiedy on doszedł do władzy w roku 1999, kiedy umocniła się jego władza, rozszerzył się w Rosji terroryzm. Kiedy doszło do wysadzeń domów w Moskwie, wszyscy mówili wówczas: "Potrzebujemy władzy silnej ręki!". Tymczasem ja mówiłem: "Dajcie spokój. Po pierwsze potrzebujemy mądrego przywódcy. Dopiero w drugiej kolejności potrzebujemy silnej ręki". Ludzie jednak wierzyli w to, że aby zatrzymać terroryzm, potrzebujemy silnego przywódcy z KGB. W rzeczywistości jednak to rosyjskie służby stoją za organizacją aktów terroryzmu. Liczba zbrodni politycznych jest niespotykana. Chodzi w tym momencie głównie o dziennikarzy, których Putin traktował jako swoich wrogów. Podkreślam, że w tym momencie nie mówię o tragedii w Smoleńsku, ale o tym jedynie, iż Putin nie ma żadnych zahamowań, że może być zdolny do wszystkiego.

Widział Pan może zamieszczony w internecie amatorski film z miejsca katastrofy nakręcony tuż po rozbiciu się polskiego samolotu rządowego?
- Tak, widziałem. Jest mi bardzo trudno oceniać ten film, ponieważ najpierw musimy się dowiedzieć, czy jest on prawdziwy, czy też może spreparowany. To zaś muszą ocenić eksperci. Ja nie lubię też osądzać, wolę przedstawiać fakty. Ale bardzo - podkreślam - bardzo dużo dziwnych rzeczy pojawia się wokół smoleńskiej tragedii. Przytoczę tutaj chociażby informację, którą usłyszałem od jednego z polskich dziennikarzy będących na miejscu katastrofy, że rosyjskie służby natychmiast po wejściu na teren tragedii zabrały czarne skrzynki. Natychmiast wówczas powiedziałem, że oni próbowali coś ukryć - to po pierwsze. Lub też wykazali się totalną głupotą.
Wyobraźmy to sobie. Nie ufamy sobie nawzajem. I jest jakaś część dowodów, których nie mogę dotknąć. Powinienem wówczas powiedzieć polskiemu rządowi: "Proszę, ja nie ufam tobie i ty nie ufasz mi. Zapytajmy więc w tej sprawie niezależnych międzynarodowych sędziów. Natychmiast zwołajmy ich tutaj!". Razem - my i wy, wraz z niezależnymi ekspertami - możemy otworzyć te czarne skrzynki, by dopiero wtedy zobaczyć, co one zawierają. Ale jeśli my, Rosjanie, zabieramy te skrzynki na kilka godzin (słyszałem nawet, że przez 15 godzin one były w posiadaniu rosyjskich służb!) i nic o tym nie mówimy, to ja w tym widzę coś dziwnego. Jest to więc - jak już powiedziałem - albo naruszenie wszelkich przepisów, albo też maksymalna głupota.

Na wspomnianym nagraniu słyszymy wyraźnie cztery strzały i bardzo dziwne komendy. Pierwsze doniesienia medialne mówiły o tym, że trzy, a być może nawet i pięć osób przeżyło...
- Rzeczywiście, to wszystko jest bardzo dziwne. Jak już mówiłem, widziałem ten film i muszę powiedzieć, że też spostrzegłem w pobliżu wraku osobę z podniesionymi rękoma. Co tam się jednak rzeczywiście wydarzyło, tego nie wiem. Dla mnie jest to jednak ekstremalnie dziwne.

Twierdzi Pan, że śledztwo w tej sprawie powinni prowadzić niezależni eksperci międzynarodowi.
- Powtarzam, że ja nie wiem, co się tak naprawdę stało w Smoleńsku, bo tam nie byłem. To zbadają eksperci. Proszę Boga o to, żeby okazało się, że jest to tylko tragedia. Ponieważ nie potrzebujemy kolejnej tak tragicznej katastrofy w stosunkach pomiędzy Rosją a Polską. Ja rozumiem, że jest to kryminalny reżim, ale proszę Boga, żeby to był tylko wypadek. Chcę w to wierzyć, ponieważ wystarczy już tych tragedii pomiędzy naszymi krajami.

Dziękuję za rozmowę. "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Kwi 18, 2010 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno nie zgodzić się z wyżej przytoczonymi wypowiedziami, a swoją odpowiedź i uzasadnienie wyraziem na http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt9123.html?postdays=0&postorder=asc&start=4
Nie zmieniłem też swego zdania co do tego jak widzę igraszki z pyłem wulkanicznym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Wto Kwi 20, 2010 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.fronda.pl/news/czytaj/nie_wszyscy_ufaja_polsko_rosyjskiemu_porozumieniu_sledczych_ws_s

"Na Facebooku domagają się międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy

* Kategoria: Świat
* wtorek, 20 kwietnia 2010 13:16

Coraz więcej osób, nie tylko z Polski, domaga się powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Na Facebooku powstała grupa popierająca ten pomysł. Tymczasem polska prokutatura chce wyjaśnień od Rosjan w sprawie wymienienia żarówek na lotniku w Smoleńsku po tragedii.

Do anglojęzycznej grupy „Polish plane crash should be investigated by The International Commission” należy obecnie ponad 1900 osób. Nie są to bynajmniej sami Polacy, wśród członków można znaleźć także nazwiska m.in. gruzińskie, estońskie, hiszpańskie, anglojęzyczne, czeczeńskie, ukraińskie, rosyjskie.

Jednocześnie polscy prokuratorzy chcą wystąpić do Rosji o wyjaśnienia, „kto, w jakim zakresie i celu oraz na jakim sprzęcie wykonywał prace przy oświetleniu lotniska w Smoleńsku bezpośrednio po katastrofie”. Według informacji prasowych niedługo po katastrofie, a przed przylotem na miejsce Władimira Putina i Donalda Tuska, wymieniano żarówki w oświetleniu pasa lotniska.

To jeden z trzech wniosków, jakie polska prokuratura wysłała do Rosjan. - To organy tamtego państwa są gospodarzem tego postępowania. To organa prokuratury rosyjskiej miały prawo prowadzić własne czynności, a Polacy mogli w nich tylko uczestniczyć - twierdzi prokurator generalny Andrzej Sermet.

- Ustalenie przyczyn katastrofy nie nastąpi w najbliższym czasie. To organy tamtego państwa są gospodarzem tego postępowania. To organa prokuratury rosyjskiej miały prawo prowadzić własne czynności, a Polacy mogli w nich tylko uczestniczyć - mówił na konferencji prasowej Andrzej Seremet, prokurator generalny.

- W przypadku każdej katastrofy lotniczej, a już z całą pewnością katastrofy, w której ginie wielu ważnych polityków, w tym znaczna część tych, którzy odpowiadali za prowadzenie określonej polityki zagranicznej wobec ościennego państwa, z którym stosunki bywają trudne, a które dalekie jest (wbrew bajaniom ministra spraw zagranicznych) od demokracji, normalne byłoby uznanie zamachu za jedną z podstawowych hipotez. Po katastrofie tupolewa słowo "zamach" zostało uznane za tabu - pisze na swoim blogu publicysta Łukasz Warzecha.
sks/Dziennik Gazeta Prawna/onet.pl "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group