" /> Dyskusje ogólne :: Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent II RP Pater Patriae
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent II RP Pater Patriae

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 12:00 pm    Temat postu: Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent II RP Pater Patriae Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100414&typ=tk&id=tk26.txt

NASZ DZIENNIK Środa, 14 kwietnia 2010, Nr 87 (3713)

"Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent II RP
Pater Patriae


O. dr Eustachy Rakoczy ZP, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości

--------------------------------------------------------------------------------

Ryszard Kaczorowski - prezydent II Rzeczypospolitej, żołnierz udręczony doświadczeniami wojny, niestrudzony krzewiciel polskości i najbardziej jednoznaczny symbol Polski poza Polską, prawdziwy Ojciec Ojczyzny - Pater Patriae, odszedł do Pana w katastrofie pod Katyniem. "Pan był symbolem wolności" - słowa Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane 1 sierpnia 2007 r. do Ryszarda Kaczorowskiego najlepiej oddają sens jego drogi życiowej.

Starotestamentowa Księga Syracydesa wyrażająca pochwałę mądrości w dziele stworzenia w równej mierze odczytywana jest jako chwalebny hymn na cześć "mężów sławnych i ojców (...) według następstwa ich pochodzenia".
Szczególną refleksję w tym kontekście nasuwają słowa Pisma: "Mądrość wywyższa swych synów i ma pieczę o tych, którzy jej szukają:
Kto ją miłuje, miłuje życie,
Kto ją posiądzie,
odziedziczy chwałę,
Którzy jej służą,
oddają cześć Świętemu,
Kto jej słucha,
sądzić będzie narody,
Kto jej zaufa, ten ją odziedziczy i posiadać ją będą jego pokolenia".
Pozwalając sobie na obdarzenie tragicznie zmarłego w katastrofie pod Katyniem ostatniego prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego mianem "męża sławnego", wyrażamy tym samym przeświadczenie, że "Pan sprawił w Nim wielką chwałę, wspaniałą swą wielkość od wieków".

Przedstawiciel wyjątkowego pokolenia
Wielowiekowa przestrzeń naszych dziejów narodowych w niezwykle precyzyjny sposób uwydatnia galerię postaci naznaczonych i determinowanych ideą polskości. Najnowsza historia Polski zakłada jedną jeszcze historiozoficzną prawidłowość, w myśl której istnieje kategoria bohaterów, których życia i dzieła odzwierciedlić nie może żadne z państwowych odznaczeń - żaden order ni wprawne autorskie pióro.
W osobie Ryszarda Kaczorowskiego - niezwykłego białostoczanina, przykładnego harcerza i instruktora ZHP, konspiratora i więźnia sowieckiego, łagiernika i żołnierza II Korpusu, członka Rady Narodowej sprawującego godność Prezydenta RP na Uchodźstwie uosabia się chyba najpełniej polski wymiar idei niepodległościowej rozumianej jako element społeczno-historycznej pamięci oraz inspiracji do działań określanych mianem "patriotyzmu jutra".
Był przedstawicielem pokolenia, które wiedziało, jaką cenę płaci się za wolność, dla którego Polska wolna i niepodległa była największą nagrodą za świadectwo życia dawane najwyższym wartościom, jakimi w poczuciu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość.

Jasnogórski pielgrzym i konfrater
Szczególne konfraterskie więzi łączyły prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego z sanktuarium jasnogórskim. Formalnie jego przynależność do utrwalonego przeszło sześciowiekową historią grona konfraterskiego datowała się od 15 października 2000 r., jednakże miłość i synowskie oddanie Jasnogórskiej Bogarodzicy widoczne były od najwcześniejszych lat. Odniesienie do wiary i Kościoła stało się w życiu Ryszarda Kaczorowskiego kwestią paralelną z ideą harcerską. Harcerstwo bowiem - jak sam podkreślał - to rycerski kształt chrześcijaństwa. Niezwykły wymiar posiadają pełne miłości słowa prezydenckiej roty: "Staję dzisiaj przed Tobą Pani z drżeniem serca, choć zawsze w życiu byłaś mi natchnieniem i Patronką. Staję bowiem przed Tobą z modlitwą o sprawiedliwy ład polityczny w Polsce i na świecie, bo tylko jego zaprowadzenie może zapewnić ludziom pokój, a wiem, że na łaskę Bożą nie zasługujemy. Mogę więc jedynie zwracać się ku Tobie świadom dobroci Twego Niepokalanego Serca i głębi Miłosierdzia Bożego".
Prezydent Ryszard Kaczorowski - pielgrzym i konfrater - niekwestionowany nauczyciel prawdy, sprawiedliwości i honoru, określany zawsze mianem "symbolu wierności Polsce, wierności zasadom, jakie legły u jej zarania", Polak, "w życiorysie którego, jak w soczewce, skupiają się dramatyczne i tragiczne chwile obywateli II Rzeczypospolitej" tu, na Jasnej Górze - w duchowej stolicy Polski, swoją postawą zawsze świadczył o historycznej pamięci Narodu.

Symbol Polski niepodległej na obczyźnie
Niedawna 90. rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego stała się szczególną okazją do wyrażenia myśli i słów tkwiących głęboko w świadomości i sercach Polaków - tych w kraju i tych poza jego granicami.
Najpełniejszym i najbardziej polskim w swoim wymiarze był głos przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Józefa Michalika: "Jedynie człowiek o wielkiej sile ducha, wsparty żywą wiarą w Boga, mógł przejść tak trudną i wymagającą drogę, której początek znaczyła działalność konspiracyjna ZHP w czasie okupacji, okupiona cierpieniem pobytu w łagrach. Potem nastąpił wypełniony trudem i ofiarą szlak bojowy z III Dywizją Strzelców Karpackich II Korpusu Polskiego i walki, m.in. o Monte Cassino. Lata powojenne poświęcone były pracy w Rządzie Polskim i na stanowisku Prezydenta RP na emigracji. Treścią tych lat była wierność chrześcijańskim korzeniom, spuściźnie polskiej oraz narodowej kulturze". Zakończona tak symbolicznie życiowa droga Ryszarda Kaczorowskiego, nie emigranta, ale Polaka za granicą - Polaka, jakiego Londyn jeszcze nie miał, który swoim mottem uczynił słowa zainspirowane posłannictwem Ojca Świętego Jana Pawła II: "Trzeba mieć odwagę", dając przykład utrwalania społeczno-historycznej pamięci i jej odpowiedzialnego celebrowania, jest dla nas, Polaków, powodem dumy oraz inspiracją do kontynuowania jego działań.

Ojciec Eustachy Rakoczy ZP od wielu lat współpracował z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim, ciesząc się niezmiennie jego szacunkiem i zaufaniem. Często reprezentował osobę prezydenta podczas uroczystości w kraju. Wyrazem szczególnego zaufania stał się przywilej publicznych wypowiedzi w imieniu prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przekazany oficjalnie o. Eustachemu Rakoczemu."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Norma prawna : Jest to obowiązująca reguła, zachowania się adresatów (osób których dotyczy) w sytuacji w niej określonej zabezpieczona środkami państwowego przymusu. W Budowie normy prawnej wyróżnia się trzy elementy :- hipotezę- dyspozycję -sankcje

Dyspozycja normy prawnej ustala jak winien zachowywać się podmiot w sytuacji określonej w hipotezie.

Hipoteza : Jest tą częścią normy prawnej która okreśła stan faktyczny (sytuację) uzasadniającą jej zastosowanie do konkretnego podmiotu (osoby) w konkretnje sytuacji.

Wato dzisiaj 15 KWIETNIA roku 2010 ponownie postawić ważne pytanie,
a mianowicie.
Zakładająć hipotetycznie , że żyje Marszałek Józef Piłsudski,
będą na miejscu pana śp. Ryszarda Kaczorowskiego.
Co zrobiłby,
czy przekazałby władzę II RP w 1990 wiedząc,
co oznacza ciągłość prawno - ustrojowa na mocy
art. 24 Konstytucji kwietniowej z roku 1935.
Jakie są tego konsekwencje ustrojowe i polityczne
dla siły i sprawności państwa polskiego i jego obywateli ... ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum

Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group