Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Teczka Kazimierza Michalczyka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Teczki Rozpracowywanych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 2:06 pm    Temat postu: Teczka Kazimierza Michalczyka Odpowiedz z cytatem

********** Teczka Kazimierza Michalczyka **********



Zaświadczenia IPN
BUKa- III-5532-1634/05 WP 5112

Katowice 09.07.2007
Zawiadomienie

(Po kliknięciu w obrazek można obraz powiększyć dwukrotnie)

W piśmie tym IPN zawiadamia mnie że na wniosek o udostępnienie dokumentów, który złożyłem 17.02.2005r. mogę przystąpić do czytania 19.07.2007r. Dwa i pół roku czekania.

Katowice 09.07.2007
Bez tytułu
nasz znak: BUKa- III-5532-1634/05 WP 5112


W piśmie tym IPN informuje mnie że nowa ustawa uchyliła art. 6, określający status osoby pokrzywdzonej.

Biografia Kazimierza Michalczyka: http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=48
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa Obiektowa „Fedora“ IPN BU 02203/100
Prowadzona przez wydz. XI Departament I MSW (wywiad)
Wydziału XI Departamentu I MSW (powstał w styczniu 1978 r.) - przeznaczony był do walki z „dywersją ideologiczną”, po wprowadzeniu stanu wojennego zyskał nową formułę (był jakby jednocześnie wywiadem i kontrwywiadem) stając się, obok Biura Studiów MSW, „okrętem flagowym” MSW.
W latach 80-tych Wydział XI Dep. I MSW prowadził działania na terenie państw zachodnich (głównie Europa Zachodnia)



Warszawa 11.01.1989r.
N O T A T K A
dot. Kazimierz Michalczyk dalej „Fanos”
sporządził:
Inspektor wydz. XI dep. I MSW ppor. S. Futyma

W notatce występują: „Fanos” (K. Michalczyk), "Cyborg" (E. Klimczak), „Kadmos” ( L. Kaleta), „Mea” (w/g publikacji „Solidarność Walcząca w Dokumentach“ tom I „W oczach SB“ str. 280 pseudonimu „Mea” używał Andrzej Zarach, Członek Komisji Wykonawczej SW), sprawa obiektowa „Fedora” (IPN BU 02203/100), źródło „E“(agent), źródło „Gunard”(agent).
Komentarz:
Jeżeli to jest wszystko co o mojej działalności wiedziały służby w 1989 roku, to trzeba powiedzieć że wiedzieli bardzo mało. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza że w moich kręgach nie było kapusia. To wszystko co opisuje ppor. S. Futyma, można było dowiedzieć się w każdym klubie polskim w Berlinie. Są to bowiem informacje które sami udzielaliśmy żeby ludzie wiedzieli do kogo się z czym zwracać. Ogólnikowe bez szczegółów. Martwi mnie tylko przechwycenie przez nich dokumentu mówiącego o planie budowania domków campingowych. Była to tylko moja inicjatywa i finansowana tylko za moje pieniądze. Wiedziało o tym tylko kilka osób.


Moja korespondencja
przejęta przez departamentu I MSW najprawdopodobniej przy współpracy ze „Stasi”.
Koperta i list od Tadeusza Jarskiego z Londynu.


List od Romana Śmigielskiego z Kopenhagi.

Komentarz:
Sądząc po tym że w aktach znajduje się listy z różnych stron Europy, muszę przyjąć że była kontrolowana moja cała poczta. Na uwagę zasługuje fakt że poczta do Berlina Zachodniego przylatywała samolotem. Czyli agent był na poczcie w Berlinie Z. Pieczątka z Pocztowego Urzędu Celnego – 1000 Berlin 77. Potwierdza to tylko nasze przypuszczenia że mamy kontrolę poczty i podsłuchy telefonów. Dlatego w listach, czy przez telefon nie mówiło się nic co mogłoby naprowadzić na kontakty z Polską.



Umowa na postawienie 3 campingów

Komentarz:
Ośrodek wypoczynkowy podziemnej SW http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2664
W jaki sposób trafił ten dokument w ręce wydziału XI departamentu I MSW, jest dla mnie zagadką. Jest możliwe że zdołam ją wyjaśnić, jak otrzymam dostęp do akt sprawy „E“.




Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sob Lis 24, 2007 8:05 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akta Operacyjne SOR „Balon”
Syg.: IPN K-ce 048/504 t. 6


Gliwice 14.02.1983
Komenda Rejonowa MO Gliwice

Zastępca Komendanta Rej. d/s SB
mjr. mgr K. Goraj

Do wydz. III i IV Biura „C” MSW w Warszawie
Prośba o udzielenie informacji przed rozmową operacyjną o Michalczyk Kazimierz (…)


Był internowany dn. 06.11.82 na wniosek wydz. V-2 KWMO Katowice do sprawy krypt. „Jodła”.
Zwolniony 09.12.82. Mat. w wydz.”C” KWMO Katowice nr. II 39671



Gliwice 08 marca 1983
Opinia
Dot. Internowanego ubiegającego się o wyjazd stały do RFN

Zastępca Komendanta Rej. d/s SB
mjr. mgr K. Goraj


Komentarz:
Muszę na samym początku powiedzieć że podanie o wyjazd złożyłem na wyraźne polecenie szefa Gliwickiej Delegatury, Tadeusza Drzazgowskiego. Powiedział: Tutaj już nic nie zrobisz bo chodzą za tobą, a tam pojedziesz i jeszcze nam pomożesz.
Porównując ten dokument z relacją o działalności Delegatury, http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=405 dopiero wyraźnie widać jak dobrze byliśmy zakonspirowani. Nic o nas nie wiedzieli!



Katowice 10.11.1982 godz. 13:40
Protokół Przesłuchania Świadka

Protokolant: kpr. Andrzej Łusicki



Gliwice [ bez daty ]
Notatka Urzędowa

Podpisał: por. Roman Czabański

Komentarz:
Mam duże zastrzeżenia do tego dokumentu. Został napisany bez daty i włożony w teczkę przed protokołem przeszukania. Ma sugerować, że wiedzieli o mnie wcześniej. Jest to nieprawda. Brali mnie z „grafika” i przeprowadzali przeszukanie rutynowo i szybko do momentu znalezienia ulotek. Jak je znaleźli to byli przerażeni! Przeprowadzili krótką naradę i postanowili rozpocząć przeszukanie od nowa.



Gliwice 05.11.1982
Notatka Urzędowa ( z przeszukania mieszkania)

kpt. Jerzy Obtułowicz KWMO Katowice
ppor. A. Krniak
ppor. W. Masiarek




Katowice 03.12.1982 r.
Zawiadomienie o uchyleniu decyzji o internowaniu

Z-ca Komendanta Wojewódzkiego ds. MO w Katowicach
ppłk mgr Stanisław Woźniak

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akta Operacyjne SOR „Balon”
Syg.: IPN K-ce 048/504 tom 7


Zabrze 25.11.1982r.
INFORMACJA

Źródło: TW ps. „Marka”
Przyjął: kpt. H. Fortuna

.
W notatce występują: Krusz Henryk, Sawicki, Wróblewski, Michalczyk, Paluch, Marcinkowski, Wilk, Kiewlicz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akta Operacyjne SOR „Balon”
Syg.: IPN K-ce 048/504 tom 3

Gliwice 05.08.1983 r.
Notatka służbowa

ppor. M. Łaba

Cytat:
dot. zatrzymania i przeszukania Ob: SAWICKI Zbigniew s. Władysława i Marii ur. 24.05.1943 r. Lwów zatrud. KBMPW „FAMONT” – Fabryka domów – Gliwice, ślusarz, zam. G-ce ul. Lotników 63c/10.
W czasie przeszukania mieszkania M-4 w/wym. znaleziono: - broszurę „Mały konspirator” – wydawnictwo CDN, Gliwice 1983r., zawierająca 29 str. – 1 szt. ; - karty formatu A-5 z wizerunkiem L. Wałęsy i napisem: „NOBEL ‘83”, „Solidarność Walcząca”, oddział Katowice – 17 szt.
Wymieniony stwierdził, że broszurę „Mały Konspirator” otrzymał od kolegi Kazimierza Michalczyka (były pracownik „Famontu”) który dnia 05.06.1983 r. wyjechał do Berlina Zachodniego. Ob. SAWICKI stwierdził, że MICHALCZYK przysłał jemu zdjęcia: - Krzysztofa JAGIELSKIEGO,; - Edwarda WŁODARSKIEGO.
Ponadto w podręcznym notatniku posiadał zapisane stanowiska w/ wym., a mianowicie: - JAGIELSKI Krzysztof – Szczecin, marynarz,; - WŁODARSKI Edward – Gdańsk , port północny, elektronik, 30 lat. ; - ZYGMONIAK Mieczysław – Poznań, plastyk.
Ponadto Ob. SAWICKI Zbigniew posiadał w mieszkaniu wypełniony kwestionariusz na wyjazd czasowy (celem odwiedzin) do Berlina Zachodniego do Ob. MICHALCZYKA Kazimierza który wyjechał w 1983r. (był internowany).
Żona Ob. SAWICKIEGO zatrudniona jest w UPT w kontroli opłat jako referent.
Posiadają tel. Domowy o nr. 323021
Na pytanie od kogo otrzymał kosty formatu A-5 z wizerunkiem L. Wałęsy, Ob. SAWICKI stwierdził ze dostał od znajomego lecz nazwiska nie pamięta – zna go z Delegatury – Gliwice.
ppor. M. Łaba

Komentarz:
W powyższym dokumencie możemy zauważyć typowe zachowanie w czasie rewizji.
Na zapytanie oficera skąd posiada zakazane rzeczy, odpowiadało się że nie pamięta się nazwiska, lub wymieniało się osoby które wyjechały z Polski i im nic nie grozi. Takie zachowanie wprowadzało esbecję w szał. Wymienionych Jagielskiego, Włodarskiego i Zygmoniaka poznałem w Berlinie jako uchodźców na paszporcie w jedną stronę.
Razem z Jagielskim i Zygmoniakiem ufundowaliśmy dla kościoła Polskiego w Berlinie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=14
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Meldunki z kartoteki meldunków operacyjnych Dep. II MSW

Włocławek 21.01.1987
MELDUNEK OPERACYJNY nr. 3/87

Podpisał: ppłk Zdzisław Bieńkowski
Źródło: TW ps. „Barnaba”


1. Adresaci meldunku: Wydział VIII Dep. II ; Wydział XII Dep. II ; Wydział II w/m
2. Meldunek dotyczy: Nawiązaniem kontaktu TW ps. „Barnaba” z Kazimierzem Michalczykiem mieszkańcem Berlina Zachodniego.
3. Okoliczności uzyskania informacji:a) Data: 22.12.1986 b) Uzyskał funkcjonariusz: Wydz. II WUSW Włocławek



Włocławek 02.04.1987
MELDUNEK OPERACYJNY nr. 10/87

Podpisał: ppłk Zdzisław Bieńkowski
Źródło: TW ps. „Barnaba”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AKTA DOCHODZENIA/ŚLEDZTWA
Kazimierz Michalczyk
IPN KA 043/627



Katowice 02.11.1982 r.
WNIOSEK o zatrzymanie i internowanie

Podpisał: Zastępca Naczelnika Wydziału V -2 KWMO Katowice
kpt. inż. J. Ryszkiewicz



Katowice 06.11.1982 r.
DECYZJA nr. 652/V-2 o internowaniu

Podpisał: Komendant Wojewódzki MO (podpis nieczytelny)



Katowice 03.12.1982 r.
WNIOSEK o uchylenie decyzji o internowaniu.

ppłk B. Piecko
kpt. St. Kostyra
ppłk. Wł. Fabian




Poznań 10.02. – 09.03.1988 r.
Wypożyczenie materiałów archiwalnych nr. II 39671

Zastępca Naczelnika Wydziału V WUSW w Poznaniu



Warszawa 29.11.1988 r. – 01.01.1989 r.
Wypożyczenie materiałów archiwalnych nr. II 39671

Naczelnik Wydziału XI Dep. I MSW
mjr W. Bednarz

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katowice 09.05.2008
Instytut Pamięci Narodowej
DECYZJA nr. 74/08
… w sprawie podania nazwisk i dalszych danych identyfikujących tożsamość osób, które przekazywały organom bezpieczeństwa informacje o wnioskodawcy oraz pracowników i funkcjonariuszy, którzy zbierali lub oceniali informacje o Kazimierzu Michalczyku lub prowadzili osoby, o których mowa w art. 35 ….




Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO Włocławek ...

ppłk Bieńkowski Zdzisław, s. Mateusza, ur. 18.04.1930
naczelnik Wydz. II SB, KWMO (WUSW) Włocławek




Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO (WUSW) Katowice ...

kpt. Ryszkiewicz Janusz, s.Tadeusza, ur. 24.08.1949
zastępca naczelnika Grupy operacyjnej Gliwice, wydz. V-2 KWMO Katowice



Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO (WUSW) Katowice ...

płk Piacko Bronisław, s. Bronisława, ur. 15.02.1926,
zastępca szefa ds. SB, WUSW Katowice



Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO (WUSW) Katowice ...

kpt. Kostyra Stanisław, s. Adama, ur. 21.12.1934,
kierownik sekcji V-2 SB, WUSW Katowice



Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO (WUSW) Katowice ...

ppłk Fabian Władysław, s. Wojciecha, ur. 18.11.1933,
naczelnik wydz. V-2 SB, KWMO (WUSW) Katowice



Nota dotycząca danych identyfikacyjnych ...
które można było jednoznacznie określić na podstawie dokumentów KWMO (WUSW) Katowice ...

mjr. Goraj Kazimierz, s. Romana, ur. 04.03.1940,
zastępca szefa RUSB ds. SB, RUSB Gliwice

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Czw Sty 31, 2013 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacja z IPN o umieszczeniem mojej osoby w katalogu osob rozpracowywanych.
Cytat:
Od: Monika Wita <monika.wita@ipn.gov.pl>
Do: 'Kazimierz Michalczyk' <kazimierzmichalczyk@yahoo.de>
9:03 środa, 30.Styczeń 2013
Dotyczy: RE: ws. katalogu os. rozpracowywanych


Szanowny Panie,
Uprzejmie informuję, że zapis dotyczący Pana osoby znajduje się pod podanym adresem internetowym:

http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showDetails.do?idx=MI&katalogId=4&subpageKatalogId=4&pageNo=1&nameId=5985&osobaId=61890&

Z wyrazami szacunku
Monika Wita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Teczki Rozpracowywanych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum