Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Prawie Prezydent" - Artykuł Romualda Szeremietiew

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 2:41 am    Temat postu: "Prawie Prezydent" - Artykuł Romualda Szeremietiew Odpowiedz z cytatem

http://szeremietiew.blox.pl/2010/05/Prawie-Prezydent.html
Prawie Prezydent
Jedynym programem telewizyjnym oglądanym przez moją żonę jest prognoza pogody. Na kilka minut przed pojawieniem się pogodynki zawsze nadają reklamy. W kilku dostrzegłem jak ktoś reklamuje swój produkt wskazując inny, podobny, mówiąc, że jest on „prawie” tak dobry jak jego towar. I to „prawie” mówi o słabości podróbki. Po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem jego obowiązki zaczął wykonywać marszałek Sejmu RP. Pojawiły się głosy, że ma on takie same uprawnienia jak nieżyjący prezydent i nie tylko może, a nawet powinien podejmować wszelkie ważne dla państwa decyzje.

System ustrojowy Rzeczypospolitej Polskiej w obrębie władzy wykonawczej wskazuje dwa ośrodki, prezydenta i radę ministrów. Wbrew pozorom nie ma podziału prezydent – premier. Prezydent jako najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej i zwierzchnik sił zbrojnych dysponuje silnym mandatem – pochodzi z wyborów powszechnych. To on desygnuje wskazaną przez większość parlamentarną osobę na urząd premiera i powołuje ministrów. W relacjach z rządem prezydent ma mocniejszą pozycję. Obejmując urząd prezydent składa uroczystą przysięgę i zgodnie z konstytucją posiada prawa, z których może korzystać i przyjmuje obowiązki, które musi wykonywać.

Po 10 kwietnia br. trzeba było wykonać procedurę tymczasowego przejęcia obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej. W art. 131 konstytucji można przeczytać: „Gdy Prezydent Rzeczypospolitej nie jest w stanie zawiadomić Marszałka Sejmu o niemożności sprawowania urzędu, wówczas o stwierdzeniu przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny na wniosek Marszałka Sejmu. W razie uznania przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Trybunał Konstytucyjny powierza Marszałkowi Sejmu tymczasowe wykonywanie obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej.” Powyższym przepisem nie przejął się zbytnio Bronisław Komorowski skoro żadnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie składał i oczywiście nie czekał na powierzenie mu obowiązków prezydenta RP przez ten Trybunał. Czy było to zgodne z prawem?


Konstytucja RP mówi, że mamy do czynienia z tymczasowym przejęciem obowiązków prezydenta RP. Obowiązków - nie praw i czas przejęcia jest określony: w razie „opróżnienia urzędu prezydenta”, marszałek Sejmu musi zarządzić wybory nie później niż w ciągu 14 dni po opróżnieniu urzędu. Datę wyborów musi wyznaczyć w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.


Uwzględniając powyższe sądzę, że zastępujący prezydenta nie powinien korzystać z jego uprawnień, powinien jedynie wykonywać obowiązki. Gdyby ustawodawca uważał inaczej, to nie byłoby konieczności przeprowadzania przyspieszonych wyborów, a zastępstwo trwałoby do końca kadencji zmarłego prezydenta.


Komorowski nie przejmuje się tym podejmując decyzje np. w sprawie IPN, powołując szefów kancelarii prezydenta i BBN, wyznaczając szefa sztabu generalnego WP, tworząc własną Radę Bezpieczeństwa Narodowego.


Nikt mu nie powiedział, że jest „prawie” prezydentem, a właśnie to prawie czyni wielką różnicę w tym, co może robić ktoś czasowo zastępujący głowę państwa.


W mediach trafiamy ciągle na różne wpadki Marszałka. Nieświadomie zapowiadał stosowanie eugeniki przy in vitro stwierdzając, że refundacja zabiegów będzie dostępna tylko dla małżeństw gwarantujących dobre zdrowie dzieci. Zapewniał, że Norwegia należy do Unii Europejskiej. Przy innej okazji twierdził, że dowódcą wileńskiego okręgu AK był pułkownik Aleksander Komorowski, a nie Aleksander Krzyżanowski "Wilk". Zaproszony na defiladę do Moskwy popisał się dowcipem mówiąc, że oto po upływie 400 lat polscy żołnierze znowu maszerują w stolicy Rosji. Jak wiadomo w lipcu 1610 r. hetman Stefan Żółkiewski w bitwie pod Kłuszynem odniósł swoje największe zwycięstwo pokonując na czele kilkutysięcznego oddziału ponad 40 tysięczną armię rosyjską, po czym na dwa lata zajął Moskwę. Na pamiątkę usunięcia Polaków z Kremla w Federacji Rosyjskiej ustanowiono święto państwowe. W tym kontekście dowcip Komorowskiego był niezbyt fortunny. Wyobraźmy sobie, że coś takiego powiedziałby któryś z braci Kaczyńskich. A tymczasem właśnie Komorowski w ostatnim wywiadzie zarzuca „rusofobię” Jarosławowi Kaczyńskiemu.


http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/256589,komorowski-w-tpi-by-jaros-aw-kaczy-ski-przesta-by-rusofobem,id,t.html#material_1


Zbliża się dzień wyborów prezydenta RP. Kandydatem z dużymi szansami na wybór jest Bronisław Komorowski. Tymczasem słyszę opinie, że nie warto nim przejmować się. Toż to taki dobroduszny i niegroźny „miś”. Dziennikarze w sejmie nadali mu miano „sołtys” i opowiadają, jakie kłopoty z tym niezgułą ma jego sztab wyborczy. Wielu mówi, że Komorowski przegra.


Trafiłem na przytomny głos internauty:

Galahad napisał:
13 maja 2010 at 08:39

Przestrzegam przed postrzeganiem Bronisława Komorowskiego jako fajtłapy i Jasia Fasoli. Jest to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi w polskiej polityce. Człowiek który już kłamał zeznając przed prokuraturą (normalnie do 3 lat), iż nie zna p. Sumlińskiego, dziennikarza, który wielokrotnie przeprowadzał z nim wywiady na bardzo drażliwy p. Marszałka temat fundacji “Pro civili”. Człowiek, który biega na pasku chłopców z WSI, który uczestniczył w niesławnej nagonce na ministra Szeremietiewa. Zimny, cyniczny, bezwzględny to charakterystyka obecnego kandydata PO na prezydenta. ...


Nie zapominajmy o tym dokonując wyboru!

poniedziałek, 17 maja 2010, romualdszeremietiew
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaziu
Taki dałeś tytuł, że pomyślałam, że Romek już wykasował gronkowca przed wyborami!!!
Czego zresztą życzę Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 3:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystyna Szkutnik napisał:
Kaziu
Taki dałeś tytuł, że pomyślałam, że Romek już wykasował gronkowca przed wyborami!!!
Czego zresztą życzę Laughing

Jak wkładam jakiś tekst z innej strony internetowej, to w tytule podaje zawsze najpierw autora a potem tytuł. W tym przypadku wyszło tak:
Romuald Szeremietiew - Prawie Prezydent
Od razu zauważyłem że dobrze się kojarzy i podobało mi się, ale po Twoim Krysiu wpisie skojarzyło mi się z tym co Romek w w tym artykule pisze:
Cytat:
dostrzegłem jak ktoś reklamuje swój produkt wskazując inny, podobny, mówiąc, że jest on „prawie” tak dobry jak jego towar. I to „prawie” mówi o słabości podróbki.


Nie chce żeby ktoś pomyślał że nasz zacny kolega ma coś wspólnego ze "słabością podróbki" i zmieniłem tytuł na:
"Prawie Prezydent" - Artykuł Romualda Szeremietiewa
myśle że mi wabaczysz Krysiu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum