Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PKW NIE REAGUJE NA ŁAMANIE PRAWA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Sro Maj 12, 2010 9:50 pm    Temat postu: PKW NIE REAGUJE NA ŁAMANIE PRAWA Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/34085


PKW NIE REAGUJE NA ŁAMANIE PRAWA

Magdalena Nowak dla Niezależna.pl, 12-05-2010 15:40

Kampania wyborcza ruszyła 26 kwietnia 2010 r. W przeciągu 7 dni od tego terminu każdy komitet wyborczy miał obowiązek utworzenia swojej strony internetowej. Jednak żadna z partii, za wyjątkiem PiS, nie spełniła prawnie obowiązujących ją wymogów. Dlaczego na łamanie przepisów nie zareagowała PKW?

W terminie 7 dni od momentu zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) o utworzeniu komitetu wyborczego każdy komitet ma obowiązek tworzenia swojej strony internetowej, na której umieszcza informacje określone w ustawie o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 84 ust. 2). Na pełnomocniku komitetu ciąży również wymóg poinformowania PKW o utworzeniu tej strony (art. 84 ust. 3). Tymczasem kilka dni po obligatoryjnym terminie większość kandydatów na prezydenta nie miała rzetelnej, zgodnej z wymogami prawa strony internetowej.

Wykaz adresów domen stron internetowych poszczególnych komitetów wyborczych powinien być udostępniony przez Państwową Komisję Wyborczą w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.). PKW zamieściła na swojej stronie wykaz adresów stron internetowych komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, utworzonych w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 20 czerwca 2010 r. Jest w nim 15 pozycji. Jak wiadomo, do PKW zostało zgłoszonych 10 kandydatów. Nie interesują nas zatem komitety wyborcze, które nie zarejestrowały w Państwowej Komisji Wyborczej do północy 6 maja br. kandydatów: Gabriela Janowskiego, Romana Mariusza Sklepowicza, Zdzisława Zbigniewa Podkańskiego, Krzysztofa Radosława Mazurskiego, Bogdana Szpryngiela.

Interesują nas natomiast komitety wyborcze pozostałych kandydatów, co do których – za wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości - PKW powinno mieć szereg zastrzeżeń.

Po pierwsze: w wykazie adresów domen w ogóle nie figurował do 10 maja adres internetowy komitetu wyborczego Kornela Morawieckiego, którego KW zdołał jednak w ustawowym terminie zgłosić kandydata na Prezydenta RP. W przypadku dwóch kandydatów – Andrzeja Olechowskiego i Andrzeja Leppera - przekroczono termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu strony internetowej i jej adresie (jeśli chodzi o Leppera, to termin ten został przekroczony aż o 3 dni).

Po drugie: wydaje się w pełni uzasadnione, aby strony internetowe KW, będące oficjalnym źródłem informacji, wymaganym ustawowo, zawierały chociażby podstawowe dane o składzie komitetu wyborczego, jego danych teleadresowych itp. Większość stron zamieszczonych w wykazie PKW nie spełnia lub nie spełniała podstawowych wymagań w tym zakresie. Przykładowo strona internetowa Bronisława Komorowskiego w dniach 5-7 maja nie zawierała żadnych informacji o rejestrach, składzie komitetu etc.

Kolejną kwestią jest treść stron internetowych komitetów wyborczych. Ustawa explicite wymaga, aby na takiej stronie zamieszczone były informacje o rejestrze zaciągniętych przez KW kredytów oraz wpłat osób fizycznych na KW (art. 87ea ust. 1, 2 i 3). Szczegółowy sposób prowadzenia rejestrów określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie rejestru zaciągniętych kredytów oraz rejestru wpłat prowadzonych przez komitety wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2010 r., nr 67, poz. 429).

Zgodnie z wymogami rejestr kredytów i rejestr wpłat umieszcza się na stronie internetowej komitetu wyborczego w taki sposób, by dostęp był realizowany za pomocą bezpośredniego odnośnika z głównej strony internetowej komitetu wyborczego. Odnośniki umieszcza się w menu głównym lub w prawym górnym rogu głównej strony internetowej komitetu wyborczego i oznacza odpowiednio „Rejestr kredytów” lub „Rejestr wpłat”, które są prezentowane w formie odrębnego pliku w formacie PDF (Portable Dokument Format), generowanego w sposób umożliwiający niezwłoczny odczyt, przeszukiwanie oraz wydruk całości lub części danych zapisanych w rejestrach. W przypadku braku wpisów w rejestrze kredytów lub rejestrze wpłat na stronie internetowej komitetu wyborczego po wybraniu odnośnika, ukazuje się informacja: „Brak wpisów w rejestrze kredytów” lub „Brak wpisów w rejestrze wpłat”. Informacja ta musi być stale dostępna przez cały okres działania strony internetowej komitetu, a odnośniki mają umożliwić niezwłoczny odczyt informacji w nich zawartych.

Wedle zapewnień PKW, strona internetowa w momencie zgłoszenia jej adresu powinna działać w kształcie wymaganym przez ustawę i rozporządzenie. Żadne przepisy nie zakładają istnienia okresu przejściowego pomiędzy zgłoszeniem strony a jej działaniem w formie wymaganej przez prawo. Tymczasem do dziś strony internetowe większości komitetów nie spełniają wszystkich wymogów.

W tym stanie rzeczy, mając na uwadze przepisy karne ustawy (art. 88i ust. 1 pkt 3 i ust 2a), należy zwrócić uwagę na odpowiedzialność pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego oraz pełnomocnika komitetu wyborczego z tytułu obowiązku prowadzenia, uaktualniania, umieszczenia na stronie internetowej komitetu lub przekazania Państwowej Komisji Wyborczej rejestrów, o których mowa w art. 87ea ust. 1 (rejestry kredytów i wpłat osób fizycznych). Zarówno pełnomocnik komitetu wyborczego w zakresie nie utworzenia strony internetowej i przekazania jej adresu PKW w ustawowym terminie, jak i pełnomocnik finansowy, w zakresie prowadzenia rejestrów i umieszczania informacji o nich na stronie internetowej, podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dyspozycje ustawowe oraz określone rozporządzeniem Ministra Finansów nie mają charakteru zaleceń. Są to przepisy o brzmieniu kategorycznym i obligatoryjnym. Dziwi więc fakt, iż nagminne łamanie przepisów wyborczych w tym zakresie pozostaje bez odzewu ze strony PKW.

Magdalena Nowak

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Nie Maj 16, 2010 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/34216

POLONIA DYSKRYMINOWANA !!!??
konstytucyjne prawo Polonii do wybierania Prezydenta RP jest gwałcone!

Niestety, po ostatnich wyborach prezydenckich, w których miażdżącą przewagę zdobył od razu ś.p. Prezydent Lech Kaczyński, Polonia na całym świecie została ukarana przez rządy POstokomunistyczne Tuska odebraniem ogromnej większości prawa do głosowania. W komunikacie wyborczym, zamieszczonym przez placówki dyplomatyczne RP czytamy:
"Warunkiem ujęcia w spisie wyborców oraz wzięcia udziału w głosowaniu jest posiadanie przez wyborcę zamieszkałego na stałe za granicą lub przebywającego czasowo za granicą ważnego polskiego paszportu." (wytłuszczenie w komunikacie).

Jest to w oczywisty sposób sprzeczne z Konstytucją RP, która w rozdziale II, art. 62 pkt 1 wyraźnie stwierdza, że: "Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeśli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat."

Poświadczeniem posiadania polskiego obywatelstwa jest wydany oficjalnie dokument przez organy RP, którym - poza granicami kraju - jest paszport. Nie ma przy tym znaczenia czy paszport ów utracił ważność czy nie. W myśl art 32 Konstytucji RP "nikt nie może zostać pozbawiony obywatelstwa" a zatem przepisy zemsty antypolskich ośrodków rządzących
spod znaku PO łamią w sposób szczególny postanowienia Konstytucji !!!

Miliony osób w szeroko rozumianej Polonii na całym świecie, które posiadają nieważne paszporty polskie, lecz je posiadają jako obywatele RP zostały w ten sposób pozbawione prawa głosowania, co jest przykładem zbrodni przeciwko Państwu i Narodowi Polskiemu !!!

Apelujemy do wszystkich organizacji polonijnych na całym świecie o wyrażanie protestów w tej sprawie !!!"

Mam nadzieję, że docenicie powagę sytuacji, w jakiej znalazły się miliony Polaków od USA i Kanady po Australię i Nową Zelandię.
jfk

http://www.londynkg.polemb.net/index.php?documen...

http://www.pkw.gov.pl/pkw2/index.jsp?place=Lead0

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał Fluor Florek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 26

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 7:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOMEK napisał:
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/34216

POLONIA DYSKRYMINOWANA !!!??
konstytucyjne prawo Polonii do wybierania Prezydenta RP jest gwałcone!
(....)
Mam nadzieję, że docenicie powagę sytuacji, w jakiej znalazły się miliony Polaków od USA i Kanady po Australię i Nową Zelandię.
jfk

http://www.londynkg.polemb.net/index.php?documen...

http://www.pkw.gov.pl/pkw2/index.jsp?place=Lead0


1) Umożliwienie głosowania osobom z nieaktualnymi paszportami może doprowadzić do sytuacji, gdy inna osoba podobna do tej na zdjęciu może próbować oddać głos.
2) Osoby, które nie muszą zmagać się z konsekwencjami wyborów bo nie mieszkają w kraju nie powinny głosować. - tak uważam

_________________
nie dajmy si? zwariowa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Michale,

ad 1) tożsamość można ustalić na podstawie innego dokumentu - wszak ona nie zależy od tego, czy się ma polski, czy inny paszport.

ad 2) istnieje coś takiego jak wspólnota stanowiąca rodzaj więzi nie dającej się sprowadzić do doraźności aktu wspólnego napełniania kałduna. Troska o dobro wspólnoty jest prawem (i obowiązkiem) każdego jej członka.

Tak uważam.

Z poważaniem,
Paweł Korobczak

_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał Fluor Florek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 26

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 7:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny panie Pawle
ad pkt 1) przyznaję panu rację
ad pkt 2) ja też chciałbym żeby ta wspólnota była czymś bardziej realnym, ale rzeczywistość niestety skrzeczy w tym względzie.

_________________
nie dajmy si? zwariowa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wspólnota jest czymś realny, czy ktoś to widzi, czy nie, czy to się mu podoba, czy nie. A nawet - czy chce on w niej uczestniczyć czy nie: i tak w niej uczestniczy. Co nakłada na niego obowiązek dbania o jej dobro. I ten obowiązek na nim ciąży, czy on tego chce, czy nie. Jest kwestią zupełnie inną, czy obowiązek ten wypełnia i jak.
_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum