Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jacek Sobala odwołany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr
Bywalec Forum


Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 38

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 9:05 pm    Temat postu: Jacek Sobala odwołany Odpowiedz z cytatem

Zarząd Polskiego Radia odwołał w środę wieczorem dyrektora III Programu PR Jacka Sobalę - poinformował Jarosław Hasiński, prezes publicznego radia. Sobala był szefem radiowej Trójki przez zaledwie sześć miesięcy.

Wyleciał za swoją wypowiedź na koncercie w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

I to jest wolność słowa i wolność naszego kraju w rozumieniu pana Tuska i Komorowskiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/34606

"GAZETA POLSKA" ŻĄDA PRZEPROSIN

Krystyna Mokrosińska, szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), określiła koncert w hołdzie ofiarom Smoleńska mianem "wiecu o charakterze poparcia wyborczego dla jednego z kandydatów na prezydenta". Niezależne Wydawnictwo Polskie, organizator koncertu, żąda przeprosin.

24 maja 2010 r. Krystyna Mokrosińska, prezes SDP, wystosowała list otwarty do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV), w którym prosi Radę o zajęcie stanowiska ws. "wystąpienia dyrektora radiowej „Trójki” na wiecu o charakterze poparcia wyborczego dla jednego z kandydatów na prezydenta". Chodzi o udział Jacka Sobali w koncercie w hołdzie ofiarom Smoleńska, zorganizowanym przez wydające "Gazetę Polską" Niezależne Wydawnictwo Polskie.

Wcześniej o imprezie jako o wiecu wyborczym pisała "Gazeta Wyborcza".

Poniżej publikujemy pismo, jakie Krystynie Mokrosińskiej wysłało Niezależne Wydawnictwo Polskie, a także skierowany do szefowej SDP list Jadwigi Chmielowskiej (sekretarz Głównej Komisji Rewizyjnej SDP) oraz oświadczenie dyrektora Programu 3 Polskiego Radia Jacka Sobali:

Warszawa 26.05.2009 r.

Szanowna Pani
Krystyna Mokrosińska
Przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

WEZWANIE

W związku z pojawieniem się niezgodnych z prawdą informacji w podpisanym przez Panią liście otwartym z dnia 24 maja 2010 roku, stwierdzającym, że zorganizowany Koncert ku czci ofiar katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 r. przez „Gazetę Polską”, której wydawcą jest mój Mocodawca – Niezależne Wydawnictwo Polskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (od którego pełnomocnictwo załączam), był wiecem wyborczym popierającym kandydata na Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego, wzywam do:

Opublikowania w „Gazecie Polskiej” i w „Gazecie Wyborczej” na stronie 1 u dołu o szerokości całej kolumny i wysokości minimum 8 cm na własny koszt oświadczenia o treści jak poniżej:

„Bardzo przepraszam Niezależne Wydawnictwo Polskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wydawcę tygodnika „Gazeta Polska” za bezprawne naruszenie jej dóbr osobistych, zamieszczając w liście otwartym z dnia 24 maja 2010 roku stwierdzenie, że zorganizowany Koncert ku czci ofiar katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 r. przez „Gazetę Polską” był wiecem wyborczym popierającym kandydata na Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego. Słowa te napisałam bez dostatecznego rozeznania sprawy, za co teraz serdecznie przepraszam i obiecuję nie czynić takich rzeczy w przyszłości.

Krystyna Mokrosińska”

Stwierdzenia wyrażone w Pani liście nie tylko mijają się z prawdą, ale i uwłaczają pamięci ofiar katastrofy. Stwierdzenie, że Koncert ku czci ofiar katastrofy był wiecem wyborczym ma na celu wystawienie na szwank dobrego imienia Wydawcy „Gazety Polskiej” poprzez wyrażenie, że wykorzystana jest pamięć ofiar katastrofy w politycznym celu. Nie upoważnia Pani do takiego stwierdzenia fakt, że red. Sakiewicz na łamach swojego pisma nie ukrywa swoich poglądów politycznych (bo o to zapewne Pani chodzi). Przedmiotowy Koncert miał na celu uczczenie pamięci ofiar, a nie agitację polityczną – takiej tam nie było.

Zaniechanie podjęcia tych czynności do dnia 1 czerwca 2010 roku spowoduje dochodzenie przez Niezależne Wydawnictwo Polskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ochrony swoich dóbr osobistych w sposób prawem przewidziany, przy czym mój Mocodawca zastrzega sobie prawo wystąpienia z żądaniami dalej idącymi, jak żądanie zapłaty na pomoc powodzianom.

Radca Prawny
Sławomir Sawicki


----------------------------------------------------------------------------------------------------------


List Jadwigi Chmielowskiej

Krystyno,

bardzo mi przykro, że bez sprawdzenia wiarygodności informacji oparłaś się na dezinformacji "Gazety Wyborczej" i chyba tych kilku osób, które nienawidzą Sobali w Radiu. Próbkę ich ataków mogłam poznać w Kazimierzu w listopadzie. Jak zażądałam konkretów, natychmiast się wycofali.

To nie był żaden wiec wyborczy! Było to oddanie hołdu tym, którzy zginęli w Smoleńsku. Dokładnie w miesiąc później - 10 maja.

Nie organizowała tego żadna partia polityczna, tylko "Gazeta Polska". W marszu szły organizacje patriotyczne z podziemia 1980-90 np. Grupy oporu SW, Stowarzyszenie "Solidarność Walczaca Oddział Warszawa" itp. Są to nie tylko potencjalni wyborcy Kaczyńskiego. Jak wiesz np. część SW wspiera Morawieckiego. Był tam też elektorat Marka Jurka, Korwina-Mikke i Komorowskiego! Sadzę, że SLD i PSL także, wszakże nikt nie pytał tych kilku tysięcy o orientacje polityczne. Byli tam harcerze ZHP i ZHR, organizacje pozarządowe, wolontariusze. Mszę odprawili Kapucyni. Byli pracownicy IPN, NBP, żołnierze, rodziny katyńskie, AK-owcy. Czy sądzisz, że córka Stefana Melaka przyleciała zza oceanu na wiec wyborczy? Czy pytałaś rodziny innych ofiar katastrofy w Smoleńsku o ich preferencje wyborcze? Czy Gruzini też brali udział w wiecu wyborczym? Czy może oddawali cześć Prezydentowi Polski, który uratował ich kraj?! Dzięki Twojemu listowi wszyscy dowiedzieli się, że uczestniczyli w wiecu wyborczym! Czy jesteś przygotowana na szereg procesów o pomówienie?

Od zawodu dziennikarza wymaga się rzetelności! Czy sprawdziłaś u organizatorów, czy był to wiec wyborczy. Czy przesłuchałaś dostępne nagrania, obejrzałaś zdjęcia? Odpowiedz więc na pytanie, czyj to był wiec wyborczy - wśród tych, co zginęli, byli przedstawiciele wszystkich opcji politycznych! To dla nich wypuszczono 96 gołębi i 96 róż ułożono w szachownicę.

Dałaś się po prostu wmanewrować. "Gazeta Wyborcza", która ma wiele procesów z "Gazetą Polską", ciągnących się zresztą latami, chciała uderzyć w konkurenta. Z pewnoscią jakiś "usłużny dziennikarz" napisał tekst. W prywatnych gazetach pisze się to, co chce właściciel. To jest jasne! Takie jest prawo własności! Nie oceniam tego; jeśli dziennikarz nie chce, nie musi tam pracować.

I cóż takiego powiedział Sobala? "Uwierzcie, że można skończyc z łajdactwem, z kłamstwami" - czy uważasz, że w naszym kraju nie ma łajdactwa i kłamstwa?

Przedstawienie koncertu jako wiecu wyborczego jest i łajdactwem, i kłamstwem.

Czy wezwanie patriotyczne o to, by "Polska była dla nas i naszych dzieci" (dzieci śpiewają hymn) jest złem? Wszak o to walczyły całe pokolenia naszych przodków! "W prawdziwie wolnej Polsce, to łajdak powinien się bać, a przyzwoity człowiek powinien mieć możliwość wychowywać swoje dziecko i tłumaczyć mu bez trudu, co jest dobro, a co zło!"

Ja się z tą wypowiedzią w pełni identyfikuję. Nie życzę sobie, by wychowywano dzieci w przeświadczeniu, że patriotyzm to obciach! Powiedz np. rodzinie Olewników, że w Polsce jest praworządność, że w ostatnich 20 latach nie było żadnych afer, a jeśli się gdzieś przypadkiem zdarzyły, to wszyscy złoczyńcy siedzą za kratkami. Czy myślisz, że ci co walczyli o niepodległość Polski, cieszą się obecnie szacunkiem i mają z czego żyć, a ci co działali na szkodę Polski, otacza ostratyzm?

Wezwanie Sobali traktuję jako wezwanie do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Do aktywności obywatelskiej i zwykłej - ludzkiej. Do bycia po prostu człowiekiem przyzwoitym.

Uważam, że powinnaś po sprawdzeniu informacji o koncercie i skonsultowaniu z Zarządem powiedzieć otwarcie, że zostałaś wprowadzona w błąd. Nie bylaś na koncercie, więc oparłaś się niestety na, jak się okazało, niesprawdzonych przekazach.

Nie wypada też, żeby SDP brał udział w nagonce na dziennikarza i dał się wciągać w marnej jakości politykierstwo. Na jakiej podstawie twierdzisz, że "Gazeta Polska" zajmuje się organizacją wieców wyborczych?

Przyznanie się do błędu świadczy o sile, nie o słabości. Trwanie w nim jest przejawem tchórzostwa, uległości i podatności na manipulację.

Pozdrawiam serdecznie
Jadwiga


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oświadczenie Jacka Sobali

Szanowna Pani, ze zdumieniem przyjąłem Pani list skierowany do KRRiT w sprawie mojego wystąpienia na koncercie zorganizowanym 10 kwietnia ku czci ofiar smoleńskiej tragedii. Podkreślam, że nie był to wiec jakiejkolwiek partii politycznej, tylko koncert, który odbył się z udziałem członków rodzin ofiar katastrofy, tuż po mszy, jaka była odprawiona w ich intencji.
Poproszony przez organizatora o wygłoszenie kilku słów powiedziałem, co następuje: „Bardzo proszę, uwierzcie mi, że Polska może być nasza, że może być dla nas, że może być dla naszych dzieci. Bardzo proszę, uwierzcie mi, że możemy skończyć z tym łajdactwem, że możemy skończyć z tymi kłamstwami. W prawdziwie wolnej Polsce to łajdak powinien czuć strach, a zwyczajny, przyzwoity człowiek powinien mieć możliwość, żeby wychowywać dziecko i żeby mu bez trudu tłumaczyć, co to jest dobro, co to jest zło. Bardzo proszę, uwierzcie mi, że razem możemy tego dokonać”.

Jak każdy niezależny dziennikarz wypowiedziałem te słowa w imieniu własnym i obywateli. Wypowiedziałem je w poczuciu, że Polska nie jest idealna i że może być bardziej obywatelska i bardziej przyjazna wobec zwyczajnych, przyzwoitych ludzi. Moje krótkie, publiczne wystąpienie odbyło się na koncercie, a nie na wiecu politycznym, co mi Pani zarzuca i za "Gazetą Wyborczą" przypisuje.

Szanowna Pani, z którym z tych zdań, jakie wypowiedziałem, Pani się nie zgadza? W jakim zdaniu według Pani naruszyłem dziennikarską uczciwość, bezstronność czy rzetelność? Proszę odpowiedzieć, którym słowem, jakim sformułowaniem naruszyłem obowiązującą uczciwego dziennikarza polityczną neutralność? Gdzie przekroczyłem granice zawodowej etyki i podważyłem wiarygodność zawodu dziennikarza?

Bardzo Panią proszę o publiczną odpowiedź, skoro Pani publicznie postawiła mnie pod pręgierzem tak ciężkich zarzutów.

Powtarzam – nie dziwi mnie, że "Gazeta Wyborcza" pisze, że „Sobala krzyczał na wiecu”, chociaż na swojej stronie internetowej zamieszcza nagranie wideo, na którym widać, że nie krzyczę, tylko mówię, natomiast zdumiewa mnie Pani zachowanie jako szefowej SDP.

Informuję, że jeśli Pani nie wycofa się ze swoich słów, będę zmuszony wystąpić na drogę sądową.

Z poważaniem
Jacek Sobala

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article615747/Trojka_bez_dyrektora_Sobala_odwolany.html

Decyzja Zarządu Polskiego Radia
"Trójka" bez dyrektora. Sobala odwołany


fragment artykułu...

W ostatnich dniach głośne było wystąpienie Sobali na koncercie ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. "Gazeta Wyborcza" napisała, że koncert miał charakter wiecu wyborczego, a Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", która organizowała wydarzenie, nie ukrywał, że chodzi o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego.

W poniedziałek szefowa SDP Krystyna Mokrosińska zwróciła się do KRRiT o pilne zajęcie stanowiska w sprawie wystąpienia Sobali na koncercie. Mokrosińska podkreśliła, że do SDP wpłynęły skargi członków stowarzyszenia - pracowników Polskiego Radia, "w związku z wystąpieniem dyrektora radiowej +Trójki+ na wiecu o charakterze poparcia wyborczego dla jednego z kandydatów na prezydenta".

"Wszystkich pracowników mediów publicznych - dziennikarzy i ich szefów - zasady winny obowiązywać w równym stopniu i w równym stopniu powinni ponosić odpowiedzialność za ich łamanie. Ani dziennikarze, ani ich szefowie nie mogą angażować się w kampanie wyborcze kandydatów +prywatnie+. I nie jest to tylko sprawa zawodowej etyki, ale wiarygodności naszego zawodu" - napisała Mokrosińska.

Sobala powiedział PAP, że skierował już swoją odpowiedź do SDP. "Jeśli pani Mokrosińska nie wycofa się ze swoich słów, to będę zmuszony udać się do sądu" - powiedział.

PAP

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał Fluor Florek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 26

PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobala był z politycznego desantu więc nie ma co po nim płakać. Miejmy nadzieję, że nastepny dyrektor Trójki nie będzie pochodził z szuflady żadnego polityka.
_________________
nie dajmy si? zwariowa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co Ty Michale wygadujesz. To był dyrektor 1 Programu Polskiego Radia za kadencji Czabańskiego.
Teraz z politycznego nadania jest Poczachowski ( tragedia PiS-u) Członek Zarządu Polskiego Radia, człowiek ze sfałszowanym życiorysem- na szczęscie tylko do czasu przeprowadzenia konkursu.
Przeciwko Sobale rozrabiała ta sama grupa, która zwalczała Skowrońskiego.
Sobala to wieloletni radiowiec. Proszę więc, pisz tylko to, o czym wiesz na pewno i masz sprawdzone!!!!! Inaczej prowadzisz dezinformację!!!!!!!
Możesz tez dzielić się swoimi własnymi myślami ale należy wtedy zaznaczać np. "tak sobie myślę", "moim zdaniem", "przypuszczam. że..." itp. Ewentualnie mozesz podac źródło kto takie informacje rozpowszechnia.
UWAGA na tym FORUM dezinformacja jest tępiona tak jak najpoważniejsze przestępstwo, którego dopuscił się Forumowicz.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał Fluor Florek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 26

PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wieloletni radiowiec - zgadza się.
Napsuł w radiu BIS, pr. I nie słucham, a jego działania w Trójce mi się nie podobały.
Trójki słucham od zawsze i zawsze będę przeciw próbom upolityczniania tej stacji, bez względu na opcję.

_________________
nie dajmy si? zwariowa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co nazywasz napsuciem inni nazywają poprawą. Odnoszę wrażenie, że jesteś czytelnikiem "Gazety Wyborczej".
_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał Fluor Florek
Częsty Użytkownik


Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 26

PostWysłany: Pią Maj 28, 2010 7:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciej napisał:
To co nazywasz napsuciem inni nazywają poprawą. Odnoszę wrażenie, że jesteś czytelnikiem "Gazety Wyborczej".

Bardzo mi się podobała formuła odmłodzonego radia BIS, grali mnóstwo dobrej muzyki, niespotykanej na innych antenach i komuś to jednak przeszkadzało.
Z chęcią sięgam po wszelką prasę.

_________________
nie dajmy si? zwariowa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum