" /> Dyskusje ogólne :: Za taką wizę - dziękujemy (List J. A. Gwiazdów)
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Za taką wizę - dziękujemy (List J. A. Gwiazdów)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 11:08 am    Temat postu: Za taką wizę - dziękujemy (List J. A. Gwiazdów) Odpowiedz z cytatem

Za taką wizę – dziękujemy (OBYWATEL)

http://www.obywatel.org.pl/index.php?module=news&func=display&sid=11996

(05-07-2010)

Zachęcamy do zapoznania się z listem Joanny i Andrzeja Gwiazdów do Członków Koła „Solidarności” w Chicago, przekazanym nam przez jego autorów. Pokazuje on, jak rząd nowego Wielkiego Brata traktuje polskich obywateli.

Joanna i Andrzej Gwiazda Gdańsk, 23 czerwca 2010

Do Członków Koła Solidarność w Chicago

Szanowni Państwo

Zygmunt Goliński prosił mnie, abym na piśmie wyjaśniła przyczyny rezygnacji z ubiegania się o wizy Stanów Zjednoczonych.
Przede wszystkim pragnę Państwa zapewnić, że z Waszej strony nie było jakiegokolwiek uchybienia uprzejmości czy gościnności.
Przyczyna nie leży też po naszej stronie. Dołożyliśmy starań i poświęciliśmy czas, aby skompletować wniosek elektroniczny i otrzymaliśmy potwierdzenie jego przyjęcia. Nie jest to proste, ponieważ formularz jest skomplikowany, a system działa wadliwie. Instrukcje i informacje są fałszywe lub wzajemnie sprzeczne. Wniosek wypełnia się on-line i w każdej chwili można stracić wszystkie wprowadzone dane. Trzeba zapisywać formularz co kilka minut. Nie potwierdziło się zapewnienie, że nawet na dwadzieścia minut można odłożyć prace nad wnioskiem. A jest to konieczne, ponieważ potrzeba czasu na ustalenie danych niezbędnych do wypełnienia wniosku (np. dokładne daty wszystkich przyjazdów do USA, daty urodzenia rodziców). Nie można wcześniej przygotować tych danych ponieważ formularz działa w systemie bazy danych i nie można zapoznać się z dalszymi pytaniami przed wypełnieniem wszystkiego po kolei. Nie jest przewidziana odpowiedź – „nie wiem” lub „nie pamiętam”. Instrukcja dotycząca sformatowania fotografii jest błędna. Zapisanie sformatowanej fotografii lub przesłanie jej na inny komputer zwiększało rozmiary pliku i trzeba było pracę rozpoczynać od nowa. Dość często występowały zakłócenia w pracy serwera Ambasady. Albo serwer nie działał, albo z nieznanych powodów nie chciał zapisać np. przewidywanej daty przylotu do USA.
Metodą prób i błędów wypełniliśmy wniosek i przełknęliśmy poniżające pytania i obraźliwe sugestie, z których jasno wynika, że każdy ubiegający się o wizę turystyczną jest domniemanym przestępcą, chce wyłudzić wizę i naruszać amerykańskie prawo. Szczerze mówiąc już po zapoznaniu się z trybem ubiegania się o wizę chcieliśmy zrezygnować, ale postanowiliśmy wytrwać do końca, aby nie sprawić Wam zawodu. Nie wytrwaliśmy. Zrezygnowaliśmy po telefonicznym uzgodnieniu terminu rozmowy z konsulem. Konsul przyjmuje interesantów co 30 minut w godzinach od 7.30 do 11.00. Jedyny pociąg, którym możemy dojechać z Gdańska do Warszawy przyjeżdża planowo o 10.28 i często się spóźnia. Urzędniczka wyznaczyła nam termin za tydzień i radziła wziąć taksówkę, ale to nie gwarantuje zdążenia na czas. A zatem musielibyśmy przyjechać dzień wcześniej i zanocować w hotelu. Na tym nasza cierpliwość się wyczerpała.
Podsumowując:
1. Obywatele Stanów Zjednoczonych mogą od lat przyjeżdżać do Polski bez wiz. To udogodnienie nie spowodowało w rewanżu żadnych ułatwień dla obywateli Polski, którzy chcą odwiedzić Amerykę. Pozostało serwilistycznym gestem wobec światowego mocarstwa. Uważamy, że polski rząd powinien wprowadzić dla obywateli Stanów Zjednoczonych identyczną procedurę ubiegania się wizy, jaka obowiązuje obywateli Polski.
2. Dla zwyczajnych ludzi, którzy chcą odwiedzić rodzinę, przyjaciół lub zwiedzić Amerykę, obecnie obowiązująca procedura będzie poważnym utrudnieniem, choćby dlatego, że nie ma już innej możliwości składania wniosków wizowych jak drogą elektroniczną. Nie każdy ma w domu dostęp do Internetu, kolorową drukarkę i jest dość biegły, aby samodzielnie złożyć wniosek. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że i tak ostatecznie trzeba pojechać do Warszawy na rozmowę z konsulem. Przestępcy i prominenci poradzą sobie.
3. Ubieganie się o wizę jest teraz dość kosztowne. Przed rozmową z konsulem trzeba wpłacić 490 PLN od jednej osoby i żadna część tej wpłaty nie jest zwracana, jeśli wiza nie zostanie przyznana. 490 PLN naszym zdaniem przekracza koszt rozpatrywania wniosku, czyli jest bezprawnym haraczem. Nawet na opłacie za minutę rozmowy konsulat chce zarobić (4,88 PLN za minutę na numery, które dają zysk odbiorcy telefonu). Rozumiemy, że USA znalazły się w kryzysie finansowym, ale finansowanie się kosztem polskich obywateli jest niepoważne.
4. Zbieranie szczegółowych danych osobowych o obywatelach Polski w bazie danych rządu USA budzi wątpliwości prawne.
5. Wszystkie szczegółowe instrukcje są aroganckie. Np. „...konsulowi należy podać jedynie paszport, wniosek wizowy oraz formularz DHL. Jeżeli niezbędne okażą się inne dokumenty, konsul sam poprosi o nie w trakcie rozmowy”. A więc, nawet Waszego uprzejmego zaproszenia nie moglibyśmy przedstawić konsulowi, chyba, że sam domyśliłby się, że je mamy. Albo „Prosimy nie pytać konsula o możliwość odebrania paszportu osobiście” (podkreślenia na stronie Ambasady USA).

Przyznacie Państwo, że wyjazd do kraju, który w taki sposób traktuje turystów, nie jest możliwy. Nie możemy podpisać się pod traktowaniem nas jak oszustów i domniemanych przestępców.
Postanowiliśmy zrezygnować z ubiegania się o wizę również dlatego, że Polski rząd nie chroni interesów i godności polskich obywateli. Pozostaje nam tylko indywidualny protest.
Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i życzymy udanych obchodów 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Gratulujemy znakomitego wyniku wyborów prezydenckich.

Serdeczne pozdrowienia – Joanna i Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 573

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 12:04 pm    Temat postu: Tak! Wymagać uzyskiwania polskich wiz od obywateli USA! Odpowiedz z cytatem

Tak! Wymagać uzyskiwania polskich wiz od obywateli USA!

Andrzej Gwiazda napisał:
Obywatele Stanów Zjednoczonych mogą od lat przyjeżdżać do Polski bez wiz. To udogodnienie nie spowodowało w rewanżu żadnych ułatwień dla obywateli Polski, którzy chcą odwiedzić Amerykę. Pozostało serwilistycznym gestem wobec światowego mocarstwa. Uważamy, że polski rząd powinien wprowadzić dla obywateli Stanów Zjednoczonych identyczną procedurę ubiegania się wizy, jaka obowiązuje obywateli Polski.Popieram i podtrzymuję:


Konrad Turzyński napisał:
A skoro mowa o Polakach za granicą: jak to jest, że Polak mieszkający na stałe w np. Kazachstanie, albo choćby na ziemiach należących w przeszłości do Polski, musi ubiegać się o polską wizę i za nią płacić, zaś Polak z USA z amerykańskim obywatelstwem, na ogół lepiej sytuowany od tego z Kazachstanu albo z Ukrainy, nie musi? Podczas angażowania polskich żołnierzy do działań zbrojnych u boku Amerykanów polscy politycy niejednokrotnie zapewniali, że wreszcie może USA zniosą obowiązek wizowy dla obywateli polskich. Tymczasem można było (moim zdaniem) to uzyskać dużo wcześniej i dużo mniejszym kosztem: ustanowić obowiązek wizowy dla (wszystkich, rzecz jasna) obywateli amerykańskich i zapowiedzieć, że on potrwa dopóty, dopóki USA nie zniosą obowiązku wizowego dla obywateli polskich.


źródło: "Odwrót od altruizmu", "Opcja na Prawo", nr 3(87) z marca 2009 r., str. 22-24 http://swkatowice.mojeforum.net/post-vp19556.html#19556


Teraz dodam, że utrudnianie obywatelom amerykańskim (aż do czasu zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec obywateli polskich i może jeszcze dla zademonstrowania polskiego "ja" przez jakiś czas jeszcze, np. rok lub dwa) powinno być podobnie dokuczliwe, jak to, które amerykańskie placówki dyplomatyczno-konsularne dotychczas stosują wobec polskich obywateli.

Zanosi się na to, że może Rosja wcześniej od Ameryki będzie wpuszczać bez wiz obywateli wszystkich państw członkowskich UE. Czyżby o to chodziło naszym przyjaciołom (?) nad Potomakiem?

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]


Ostatnio zmieniony przez Konrad Turzyński dnia Pon Lip 05, 2010 1:49 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie byłem w USA i jak na razie nie zanosi się na to, by się coś w tej mierze miało zmienić. M.in. z powodu opisanych wyżej perypetii z uzyskaniem amerykańskiej wizy, które jak pokazuje historia ostatnich lat są niczym dla wielu kombinatorów i naciągaczy, a stanowią solidną barierę dla pozostałych Polaków. W pełni popieram zniesienie trwającej od lat asymetrii wizowej, zaś traktowanie bogatych Amerykanów ulgowo, a wymuszanie haraczu na Polakach, którzy pojechali w czasie wojny na saksy do ZSRS (jak można wnioskować z niektórych opracowań współczesnych, uznawanych za 'właściwych', historyków) jest oczywistą nieprzyzwoitością.
Nie widzę też żadnego uzasadnienia dla odstępowania miejsc w Sejmie RP mniejszościom narodowym, których rodzime państwa nie przyznają podobnych uprawnień mniejszościom polskim zamieszkującym u nich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem należy również narzucić obowiązkowe wizy dla żołnierzy US Army zamierzających w Polsce stacjonować. Koszt wydania pojedynczej nie powinien być niższy niż 10000 USD, a w ramach formularzy powinni dołączyć drzewo genealogiczne. Startując od małpy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jurku, nie trzeba aż 10.000 $. Wystarczy tyle, ile za wizę amerykańską musi zapłacić obywatel Polski, dla nich największym przekleństwem będzie załatwienie tej wizy, a więc wypełnienie formularza (wzorować się ściśle na amerykańskim), wpłacenie bezzwrotnego "vadium" (jak u nas) i zdanie się na humor konsula. Da, czy nie da wizy po rozmowie. Preferowałbym interesantów, którzy znają lepiej lub gorzej język polski. I każdego obowiązkowo należałoby się pytać, czy nie ma zamiaru w Polsce nielegalnie pracować....... obrzydzenie bierze, gdy my im włazimy z wazeliną, a oni traktują nas instrumentalnie, i to coraz gorzej. Jesteśmy w NATO, i mamy takie same prawa, jak oni. Tylko patrzeć, jak przyjmą Rosję do NATO. Ot, byłoby.... Nawet Anglia, z którą mieliśmy przed wojną sojusz, nie traktowała nas w ten sposób. Po wojnie zdradzili nas (z Amerykanami zresztą) ale to już zupełnie inny wątek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej Werter
Weteran Forum


Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 181

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrze! Moim zdaniem o to (przyjęcie do NATO i UE Rosji) toczyła się kampania prezydencka, a nie jak nam wmawiano o formę reform czy sprawy obyczajowe. Tusk i Komorowski będą pasem transmisyjnym Putina.500 dni powinno wystarczyć. Ameryka Obamy podbija cenę (aresztowania śpiochów). Teraz powinniśmy spodziewać się czegoś złego w Turcji (w przeciwnym razie Turcja będzie w awangardzie obrony zachodu przed Rosją). A wizy? Powinniśmy im przywalić!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group